AKTUALNOŚCI

GIS DAY 2013 – Gis w Stolicy – Podsumowanie

Ponad 800 osób odwiedziło w ubiegły czwartek Centrum Wodne SGGW – miała tam miejsce konferencja GIS Day 2013 – GIS w Stolicy, która jest owocem współpracy pięciu kół naukowych działających na warszawskich uczelniach wyższych.

Wykłady podczas Gis Day / źródło: https://www.facebook.com/giswstolicy

Obchody święta użytkowników Systemów Informacji Geograficznej obfitowały w atrakcje dla różnych grup uczestników – organizatorzy postawili na praktyczny wymiar wydarzenia. Trzy sesje referatowe (kolejno Człowiek, Środowisko, Technika) gościły prelegentów z różnych instytucji naukowo – badawczych, środowisk akademickich oraz firm komercyjnych. Uczestnicy mogli wysłuchać 22 referatów, które dotyczyły zastosowania GIS-u w archeologii, geostatystyce, gospodarce przestrzennej, leśnictwie, rolnictwie, geologii i wielu innych dziedzinach. Pełna aula i żywe dyskusje były dowodem na zainteresowanie słuchaczy.

W przerwach kawowych odbyły się dwa pokazy: naziemny skaning laserowy w wykonaniu pracowników Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz pokaz Bezzałogowego Systemu Latającego, który przeprowadził mgr Paweł Szymański ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Pokazy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko studentów ale także licealistów, dla których to organizatorzy przygotowali specjalny program. Blok szkolny składał się z warsztatów, biegu na orientację, konkursów oraz sesji referatowych – pomogło to udoskonalić umiejętności zdobyte przez licealistów podczas zajęć z geografii.

Studenci mogli wziąć udział w warsztatach z oprogramowania – ćwiczenia przeprowadzili specjaliści z zakresu ArcGIS, Autodesk InfraWorks 2014, QuantumGIS, GRASS GIS, LP360 oraz GeoMedia i GeoMelio. Dodatkowo dla studentów czekał Test Wiedzy o Systemach Informacji Geograficznej, w którym wyróżniono pięć najlepszych osób, a także konkurs Z innej perpektywy, którego zwycięzca otrzymał GPS. W ramach konferencji odbyło się wiele konkursów internetowych, których rozstrzygnięcie nastąpiło po zakończeniu sesji referatowych.

            Centrum Wodne SGGW okazało się świetną przestrzenią dla wystawców. Ponad 10 firm, które promowały swoje produkty i usługi, zostały ulokowane na parterze budynku, co pozwoliło  uniknąć natłoku setek uczestników w jednym miejscu.

            Konferencje okazała się sukcesem – współpraca trzech uczelni wyższych pozwoliła stworzyć wydarzenie różnorodne, ciekawe z perspektywy różnych odbiorców. Organizatorzy poinformowali, że do przyszłorocznej edycji warszawskich obchodów GIS Day’a dołączy Wojskowa Akademia Techniczna, a całe wydarzenie odbędzie się na Politechnice Warszawskiej. Jesteśmy przekonani, że kolejna edycja wydarzenia będzie równie ciekawa.

GIS w stolicy w liczbach / źrodlo: https://www.facebook.com/giswstolicy

Autor: Olga Kowalska, Główny Koordynator Gis Day 2013