Konferencja „Jak ocalić Miasto Ogród Włochy?” – Warszawa, 18.10.14 r.

W sobotę 18 października 2014 r. o godz. 10:00 w Domu Kultury „ADA” odbędzie się konferencja „Jak ocalić Miasto Ogród Włochy?”. Po spotkaniu mieszkańcy udadzą się na plac przy stacji PKP Włochy, gdzie na jednym ze skwerów posadzą wspólnie kwiaty. Celem akcji jest zaangażowanie mieszkańców w kształtowanie przestrzeni miejskiej i zwrócenie uwagi na problemy związane z chaosem architektonicznym w dzielnicy.  

plakat1

Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy – organizacja pozarządowa skupiająca mieszkańców i miłośników dzielnicy.

Wydarzenie jest częścią projektu „Aktywni mieszkańcy kształtują przestrzeń Miasta − Ogrodu Włochy”, który otrzymał dofinansowanie z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Włochy zaczęły się rozwijać w 1928 r. w oparciu o ideę Miasta − Ogrodu. U podstaw tej koncepcji leżały takie założenia jak: niska zabudowa, wszechobecna zieleń oraz możliwość wpływania na samopoczucie i wygodę mieszkańców poprzez odpowiedni ład przestrzenny.

Niestety na przestrzeni ostatnich lat w niektórych miejscach dzielnicy zapanował chaos architektoniczny. Zaniedbany został zwłaszcza plac przy stacji PKP – miejsce, które jest sercem i centrum dawnego Miasta Ogrodu Włochy.

Konferencja „Jak ocalić Miasto Ogród Włochy?”

Konferencja rozpocznie się o godz. 10:00 w Domu Kultury „Ada” na ul. Ks. J. Chrościckiego 14.

Podczas spotkania chcemy przekazać mieszkańcom informacje o tym, w jaki sposób mogą wpływać na wygląd otaczającej ich przestrzeni, a także pokazać ciekawe przykłady działań w innych miastach. Gorąco zachęcamy do udziału wszystkich, którym nie jest obojętny wygląd naszej dzielnicy – mówi Matylda Gadomska wiceprezes Stowarzyszenia Sąsiedzkie Włochy i organizatorka akcji.

Bloki tematyczne konferencji:

  • Jak plany miejscowe mogą uczynić przestrzeń we Włochach bardziej estetyczną?
  • Mikroprogram Rewitalizacji Włoch – jakie dotychczasowe efekty i plany?
  • Czy plac przy PKP Włochy może stać się wizytówką Miasta Ogrodu Włochy?

Wśród gości konferencji znajdą się m.in. Artur Zadroziński ze Stowarzyszenia „Miasto Moje A w Nim”, który opowie o kształtowaniu estetyki miasta i Renata Putkowska z „Fundacji Sendzimira”, która opowie o projekcie „Mój jest ten kawałek parku”. Podczas spotkania wyświetlony zostanie również film o adaptacji dworca w Rumi na „Stację kultura”.

Akcja wspólnego sadzenia kwiatów

plakat2

Po konferencji mieszkańcy udadzą się na plac przy stacji PKP Włochy, gdzie ok. godz.14:00 rozpoczną akcję wspólnego sadzenia cebulek tulipanów (to kwiaty, które najlepiej sadzić właśnie jesienią).

 – Chcemy, by plac przy dworcu stał się wizytówką dzielnicy. Od wielu lat nasze Stowarzyszenie zabiega o rewitalizację tego miejsca. Mamy nadzieję, że ta akcja będzie naszą symboliczną cegiełką w kształtowaniu tej przestrzeni – mówi Matylda Gadomska.

Kontakt do organizatorów:

Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy

[email protected]

www.wlochy.org.pl

To wydarzenie znajduje się także w naszym kalendarzu.