Konferencja: (ZA)MIESZKAM W WARSZAWIE – Warszawa, 21.03

Zapraszamy na Warsaw Days, pierwszą tego typu konferencję w Polsce organizowaną przez Polski Związek Firm Deweloperskich 21 marca na stadionie Legii- Pepsi Arena. Patronat honorowy nad WARSAW DAYS objęła Prezydent m.st Warszawy- Pani Hanna Gronkiewicz Waltz. Gościem specjalnym konferencji będzie prof. Rainer Mahlamaki – autor projektu Muzeum Historii Żydów Polskich.

Warsaw Days to także 2 dni otwarte dla mieszkańców Warszawy oraz mnóstwo atrakcji – panele otwarte, wystawa najlepszych mieszkań, designu, dzielnic, zwiedzanie stadionu i konkursy z nagrodami. WSTĘP WOLNY!

Logo Warsaw Days, źródło: http://warsawdays.pl/

Pierwszy dzień WARSAW DAYS „(Za)mieszkam w Warszawie” jest przeznaczony na konferencje, która będzie merytoryczną dyskusją dotyczącą potrzeb rynku mieszkaniowego, infrastruktury aglomeracji warszawskiej i kierunków jej rozwoju w przyszłości. W konferencji udział wezmą naukowcy, którzy przybliżą najnowsze trendy zachodzące w społeczeństwie,  samorządowcy, którzy przedstawią największe wyzwania dla rozwoju miast, deweloperzy stosujący innowacyjne rozwiązania mieszkaniowe, architekci, designerzy i organizacje, czyli wszystkie kluczowe i mające realny wpływ na krajobraz miejski, środowiska. Dyskusję poprzedzi konferencja prasowa. Konferencja „(Za)mieszkam w Warszawie” to doskonała okazja do wymiany poglądów i opinii na tematy związane z funkcjonowaniem, kształtem i rozwojem miasta, dialogu z jego mieszkańcami, władzami i deweloperami, ale również do nawiązania relacji biznesowych.

Program konferencji:

ROZPOCZĘCIE KONFERENCJI

10:30 – 10:40

OFICJALNE ROZPOCZĘCIE KONFERENCJI, POWITANIE GOŚCI PRZEZ:

 • Pawła Putkowskiego, Prezesa Oddziału PZFD w Warszawie
 • Hannę Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy
 • Grzegorza Kiełpsza, Prezesa Polskiego Związku Firm Deweloperskich
PREZENTACJE MIASTO PRZYSZŁOŚCI

10:40 – 11:10

DYNAMICZNIE ROSNĄCE POTRZEBY MIESZKANIOWE I ZWIĄZANE Z NIMI WYZWANIA JAKIE STOJĄ PRZED DEWELOPERAMI

Kazimierz Kirejczyk, Prezes REAS

11:10 – 11:40

JAK ZMIENILI SIĘ MIESZKAŃCY WARSZAWY I JAKOŚĆ ICH ŻYCIA W MIEŚCIE?

Prof. UW, dr hab. Janusz Czapiński, Uniwersytet Warszawski

11:40 – 12:10

ROZWÓJ URBANISTYCZNY I INFRASTRUKTURALNY WARSZAWY NA PRZESTRZENI LAT ORAZ PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ.

Jacek Wojciechowicz, I Zastępca Prezydenta m.st Warszawy

12:10 – 12:30

PRZERWA KAWOWA

PANEL DYSKUSYJNY MIASTO PRZYSZŁOŚCI

12:30 – 13:30

Nowoczesne, dynamicznie rozwijające się, dostosowane do potrzeb mieszkańców miasto rozwija się wtedy, gdy dochodzi do efektu synergii pomiędzy administracją samorządową, deweloperami i oczekiwaniami ludzi. Nowa historia Warszawy zaczęła pisać się po 1989 roku, a nawet w połowie lat 90-tych. Jak przebiegał proces zmiany tkanki mieszkaniowej, rozwoju infrastruktury na przestrzeni ostatnich 25 lat?Panel dyskusyjny o trendach i wyzwaniach z jakimi musi zmierzyć się nowoczesna infrastruktura. Podczas panelu prof. Janusz Czapiński poruszy temat wpływu jaki zmiany demograficzne wywierają na infrastrukturę i odwrotnie, a  Prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich Grzegorz Kiełpsz przedstawi realia środowiska deweloperów. I Zastępca Prezydenta m.st Warszawy Jacek Wojciechowicz opowie o wizji przyszłości, obecnych i przyszłych kluczowych inwestycjach miejskich. Dyskusja o tym jak planować miasto przyszłości, aby było funkcjonalną i przyjazną dla mieszkańców przestrzenią. W panelu udział wezmą:

 • Jacek Wojciechowicz, I Zastępca Prezydenta m.st Warszawy
 • Prof. UW, dr hab. Janusz Czapiński, Uniwersytet Warszawski
 • Grzegorz Kiełpsz, Prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich
 • Rainer Mahlamäki, światowej klasy architekt, autor projektu Muzeum Historii Żydów Polskich

13:30 – 13:45

PRZERWA KAWOWA

PANEL DYSKUSYJNY DOBRZE ZAPROJEKTOWANE MIASTO

13:45 – 14:45

Czy kierunek rozwoju Warszawy to budowanie na peryferiach miasta dzielnic-sypialni, czy może także uzupełnianie istniejącej zabudowy centralnych dzielnic. O charakterze każdego miasta decyduje przyjazne centrum, a Warszawa jest miastem wysp ciekawej zabudowy, rozproszonych wokół chaotycznego centrum. Przykładów udanej rewitalizacji obszarów zdegradowanych nie brakuje: „Żoliborz Południowy” „Marina Mokotów”, „19-ta Dzielnica”, „Miasteczko Wilanów”. Co zatem należy zrobić by przyspieszyć ten pozytywny proces?Miasto to organizm żywy, ciągle ewoluujący. Z upływem czasu pojawiają się nowe potrzeby i nowe możliwości. Wprowadzeniem do panelu będzie prezentacja Pana Jacka Zengtelera, który pokaże, jak zmieniały się postindustrialne dzielnice Warszawy. Jednym z takich projektów i zarazem dobrym przykładem, jest Żoliborz Południowy. W panelu, o tym, jak przebiegał proces kształtowania się tej dzielnicy, opowiadał będzie Jacek Zabojszcz z Warszawskiego oddziału PZFD.Zmiany powinny obejmować także obszary estetyki i funkcjonalności. Janusz Kaniewski, ceniony projektant Janusz Kaniewski Design oraz Wojciech Wagner Naczelnik Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej opowiedzą o tym, jak dobrze zaprojektować miasto. Łukasz Puchalski Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej poruszy temat rozwoju sieci ścieżek rowerowych, które sprawiają, że miasto staje się przestrzenią przyjazną dla swoich mieszkańców. Uczestnicy panelu:

 • Janusz Kaniewski, właściciel Janusz Kaniewski Design
 • Łukasz Puchalski, Pełnomocnik Prezydenta m.st Warszawy ds.komunikacji rowerowej
 • Wojciech Wagner, Naczelnik Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej
 • Jacek Zabojszcz, Wiceprezes Warszawskiego Oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich

14:45

ZAKOŃCZENIE KONFERENCJI. ROZMOWY KULUAROWE / MINI LUNCH

Formularz rejestracyjny upoważniający do wzięcia udziału w konferencji znajduje się pod tym adresem.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie oraz facebooku wydarzenia.

To wydarzenie znajduje się także w  naszym kalendarzu.