50. Światowy Kongres Urbanistów i Planistów w Gdyni

W dniach 23-26 września 2014 roku Gdynia będzie gospodarzem 50. Światowego Kongresu Urbanistów i Planistów.

Międzynarodowe Towarzystwo Urbanistów i Planistów ISOCARP, założone zostało w 1965 roku. Swoją siedzibę ma w holenderskiej Hadze. Światowy kongres jest głównym wydarzeniem prowadzonym przez to towarzystwo. Organizowany jest od roku powstania ISOCARP, co roku w innym mieście. Konferencja w swojej historii podejmowała różnorodne tematy jak na przykład planowanie regionalne, rewitalizacja obszarów miejskich czy tematy związane z emisją węgla w miastach. W roku 2014 jej główne hasło to „Urban Transformations – Cities and Water”.

ISOCARP Congress 2014

Konferencja będzie gościć przedstawicieli z kilkudziesięciu państw. Składać się będzie z ponad stu prezentacji o przemianach przestrzeni miejskich, z dyskusji, sesji plenarnych, obrad grup tematycznych i wystaw.

Miejscem konferencji będzie Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni.

“To największe i najbardziej prestiżowe spotkanie specjalistów tej branży, w którym ma uczestniczyć ponad 400 osób.

Organizatorem Kongresu jest ISOCARP – Międzynarodowe Towarzystwo Urbanistów i Planistów, które zrzesza espertów z ponad 80 krajów. Motywem przewodnim ich spotkania, odbywającego się w dniach 23-26 września, będą zmiany, jakie zachodzą na terenach miejskich na styku lądu i wody. Stąd hasło Urban Transformations – cities and water.

By sprawdzić stan przygotowań Gdyni na przyjęcie setek urbanistów, nasze miasto odwiedziła czteroosobowa delegacja Sekretariatu ISOCARP. Kontrolujący uznali, że Pomorski Park Naukowo-Technologiczny to znakomite miejsce dla wszystkich planowanych podczas kongresu działań: sesji plenarnych, obrad grup tematycznych, spotkań komitetu wykonawczego, fachowych wystaw i prezentacji. Do oficjalnego programu imprezy włączyli m.in. odwiedziny w gdyńskim InfoBoxie, który określili mianem jedynego w Europie Środkowej przykładu właściwego i zasługującego na szerokie upowszechnienie sposobu komunikowania mieszkańcom zagadnień związanych z rozwojem przestrzennym miasta.

ISOCARP powstał 50 lat temu, a siedzibę i stały sekretariat ma w Hadze w Holandii. Warto wspomnieć, że w poprzednich latach Światowe Kongresy Urbanistów i Planistów odbywały się w takich krajach, jak Australia (Brisbane), Rosja (Perm) czy Chiny (Wuhan). Konkurentami Gdyni w staraniach o organizację tegorocznego wydarzenia było 6 miast, wśród nich Durban i Singapur.”

Źródło i więcej informacji:
http://www.isocarp.org/index.php?id=1694

To wydarzenie znajduje się także w  naszym kalendarzu