AKTUALNOŚCI

Spacery architektoniczne w ramach projektu Społeczne Archiwum Warszawy – start już 27 kwietnia!

Już 27 kwietnia (sobota) Tu było, tu stało oraz Stowarzyszenie Masław zapraszają na pierwsze wydarzenie towarzyszące tegorocznej edycji projektu Społeczne Archiwum Warszawy. Cykl bezpłatnych wycieczek pod wspólnym hasłem „TRANSFORMACJA” zainauguruje architekt Grzegorz Mika spacerem „CENTRUM | Zachodnie Centrum – niezrealizowana inwestycja”.

Podczas pierwszego spaceru uczestnicy dowiedzą się o ambitnych planach związanych z terenem Zachodniego Śródmieścia. Konkursy na projekty zagospodarowania terenu między ul. Emilii Plater a dzisiejszą al. Jana Pawła II, ich niełatwa, częściowa realizacja oraz nieoczywista kontynuacja oryginalnych założeń przez budynki zbudowane po 1989 roku będą stanowić punkt wyjścia do rozważań, jak 30 lat transformacji społeczno-ustrojowej wpływało na zmiany w przestrzeni Warszawy.

Spacer 27 kwietnia rozpocznie się o godz. 11:00 u zbiegu ulic Chałubińskiego i Wspólnej. Udział jest bezpłatny.

Kolejne spacery w ramach Społecznego Archiwum Warszawy

Zespół Tu było, tu stało i Stowarzyszenia Masław zaplanował na 2019 rok cykl 10 spacerów towarzyszących projektowi Społeczne Archiwum Warszawy. Każdy z nich będzie poświęcony innemu zagadnieniu związanemu z przeobrażeniami przestrzeni miejskich wynikającymi z transformacji po 1989 roku.

Wśród poruszanych tematów znajdą się m.in. PRZEMYSŁ, TOŻSAMOŚĆ, POSTMODERNIZM, HANDEL czy GENTRYFIKACJA. Poprowadzą je architekci, historycy sztuki i eksperci specjalizujący się w zagadnieniach miejskich tacy jak Tomasz Fudala, Patrycja Jastrzębska, Małgorzata Kuciewicz, Adam Lisiecki czy Aleksandra Stępień.

Harmonogram spacerów będziemy jest publikowany na bieżąco na stronie internetowej [link] oraz na Facebooku [link].

Kolejne dwa spacery odbędą się 18 i 26 maja:

  • FORTY | Fort VIII Służew – 18 maja (sobota), godz. 11:00
    prowadzenie: dr Paweł Brudek
    start: przystanek autobusowy w kierunku SGGW  “Nowoursynowska 03”
  • POSTMODERNIZM | Młode dziedzictwo? – 26 maja (niedziela), godz. 11:00
    prowadzenie: Aleksandra Stępień-Dąbrowska
    start: plac Szembeka

Czym jest Społeczne Archiwum Warszawy (SAW)?

Zespół projektu SAW nagrywa wspomnienia o warszawskich budynkach i miejscach oraz skanuje, opracowuje i opisuje zdjęcia przedstawiające architekturę stolicy. SAW powstaje od 2016 roku i dotąd trafiło do niego ponad 1000 zdjęć oraz 153 nagrania. Zbiory są dostępne dla każdego pod adresem [link]

Każdy może wnieść swój wkład do Społecznego Archiwum Warszawy – wystarczy skorzystać z formularza na stronie [link] lub skontaktować się mailowo pod adresem [email protected]. Można przekazać skany zdjęć lub umówić się w dogodnym miejscu i terminie i skorzystać z pomocy zespołu SAW w wykonaniu cyfrowych odbitek fotografii.

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu m. st. Warszawa.