Providence Arcade: galeria handlowa przerobiona na zabudowę mieszkaniową

Wybudowana w 1828 roku galeria handlowa Providence Arcade była najstarszym obiektem tego typu w Stanach Zjednoczonych. Była, bo od ponad dwóch lat pełni zupełnie inną funkcję – mieszkaniową.

Źródło:arcadeprovidence.com

Źródło: arcadeprovidence.com

W roku 2008 galeria została zamknięta – utrzymywanie jej w dobie zakupów internetowych stało się nierentowne. Zachwycająca budowla, z pięknymi zdobieniami i klasyczną fasadą została na przestrzeni kilkuset lat niemal nie tknięta. Potencjał obiektu handlowego, przypominającego z zewnątrz raczej sąd niż galerię handlową, zauważył  lokalny deweloper – Evan Granoff, który we współpracy ze studiem Northeast Collaborative Architects (NCA) podarował Providence Arcade drugą szansę.

Inwestycja, która opiera się głównie na mieszkaniach o małej powierzchni, tj. od 21 do 42 mkw., pochłonęła niemal 7 mln dolarów. Powierzchnia na parterze wykorzystywana jest do handlu detalicznego, dzięki temu podstawowe usługi są na „wyciągnięcie ręki”. Na dwóch pozostałych kondygnacjach rozlokowanych jest 48 mieszkań, wśród których znajdują się także mieszkania większe, 2-3 pokojowe. Kawalerki są w pełni umeblowane, znajduje się tam sypialnia, kuchnia oraz łazienka, natomiast większe mieszkania wyposażone są także w pokoje gościnne.

Idea adaptacji zamkniętych galerii handlowych na zabudowę mieszkaniową ostatnimi czasy stała się bardzo popularna na zachodzie. Dobra lokalizacja, powiązania komunikacyjne, a także stosunkowo niskie koszty wynajmu, w tym wypadku 550 $ miesięcznie, zachęcają coraz to większe grono osób do skorzystania z oferty mieszkaniowej.