AKTUALNOŚCI

Pomorze daje zielone światło dla związku metrpolitalnego

Władze pomorskich samorządów zamierzają utworzyć związek metropolitalny. Czy istnieje szansa by rząd zaakceptował chęci samorządów?

We wtorek samorządowcy zrzeszeni w ramach stowarzyszenia Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot na zgromadzeniu w Szymbarku podjęli jednogłośną decyzję o chęci utworzenia związku metropolitalnego w rejonie Trójmiasta. Związek w rejonie Trójmiasta liczyć ma ponad milion mieszkańców.

OMGGS

Władze pomorskich gmin liczą, że dzięki zamianie formy integracji ze stowarzyszenia na związek metropolitalny, nastąpi poprawa jakości transportu zbiorowego oraz planowania przestrzennego. Wśród projektów znajduje się m.in. usamorządowienie Szybkiej Kolei Miejskiej i stworzenie jednego systemu biletowego. Samorządy planują wspólną promocję oraz tworzenie strategii rozwoju. Umożliwią to dodatkowe środki, szacowane na około 170 milionów złotych rocznie (zakładając prawo otrzymywania 5% z PIT-u i składkę 4% PIT wpłacaną przez gminy, zawarte w zapisach ustawy metropolitalnej przyjętej przez poprzedni rząd).

Dziś na sesji rady miasta Gdańska ma zostać podjęta uchwała, która upoważni prezydenta do podjęcia działań niezbędnych do utworzenia związku metropolitalnego. Podobne uchwały mają przyjąć rady miast Gdyni i Sopotu, a także gmin w powiatach puckim, wejherowskim, kartuskim, gdańskim, nowodworskim, lęborskim, tczewskim i malborskim. Formalny wniosek do rady ministrów ma zostać złożony do połowy lipca. Wcześniej stowarzyszenie ma zamiar poinformować o szczegółach wojewodę pomorskiego.

Integracja metropolii trójmiejskiej może nastąpić na podstawie nowej ustawy, zbliżone do tej przygotowywanej dla metropolii śląskiej. Ta ma zastąpić martwą ustawę o związkach metropolitalnych przyjętą przez poprzedni parlament. W maju została skierowana do uzgodnień międzyresortowych. Władze pomorskich samorządów chcą skorzystać z podobnych regulacji. Problemem może okazać się sprzeciw strony rządowej. W kwietniu, podczas konferencji prasowej Mariusz Błaszczak przedstawił szczegóły nowy ustawy metropolitalnej. Zapowiadał wtedy, że ustawa ma być skierowana wyłącznie dla aglomeracji śląskiej:

„Polska powinna się rozwijać w sposób zrównoważony. Nasi poprzednicy koncentrowali swoją uwagę na metropoliach, ale my takie projekty oceniamy jako niewłaściwe”

– mówił w Katowicach Mariusz Błaszczak, dodając, że dziś w Polsce na miano metropolii zasługują jedynie Warszawa oraz Górny Śląsk.

„Doszliśmy do wniosku, że trzeba wrócić do poprzedniego pomysłu, żeby sprawa metropolii skoncentrowana została na Górnym Śląsku”.

Przy sprzeciwie rządu, szanse wprowadzenia nowej ustawy dla metropolii Trójmiejskiej wydają się niewielkie.