Metropolia tylko dla Śląska

Cztery dni temu informowaliśmy, że nie zostaną wydane rozporządzenia, które miały umożliwić powstanie związków metropolitarnych. Dziś w godzinach południowych w Katowicach odbyła się konferencja prasowa, podczas której minister Mariusz Błaszczak przedstawił szczegóły nowy ustawy metropolitalnej.

fot. twitter / MSWiA

fot. MSWiA / twitter

Podczas konferencji minister stwierdził, że obecnie obowiązująca ustawa metropolitalna ma wiele mankamentów. Zgodnie z niektórymi przewidywaniami, nastąpiło ograniczenie liczby potencjalnych metropolii. Ustawa skierowana jest wyłącznie dla aglomeracji w województwie śląskim, co jest założeniem przeciwnym od poprzedniej ustawy przewidującej minimalną liczbę mieszkańców aglomeracji na pół miliona.

Polska powinna się rozwijać w sposób zrównoważony. Nasi poprzednicy koncentrowali swoją uwagę na metropoliach, ale my takie projekty oceniamy jako niewłaściwe – powiedział w Katowicach Mariusz Błaszczak. Dodał także, że dziś w Polsce na miano metropolii zasługują jedynie Warszawa oraz Górny Śląsk.

Nowy projekt ustawy wraca do źródeł jeśli chodzi o metropolie. W naszej ocenie i w rozmowach z ekspertami (…) obowiązująca ustawa ma wiele mankamentów. Doszliśmy do wniosku, że trzeba wrócić do poprzedniego pomysłu, żeby sprawa metropolii skoncentrowana została na Górnym Śląsku.

Minister przedstawił projekt ustawy przewodniczącej zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, Małgorzacie Mańce-Szulik. Następnie, w godzinach popołudniowych odbyło się spotkanie ministra z samorządowcami w sprawie ustawy metropolitalnej dla woj. śląskiego.

Ustawa wejdzie w życie najprawdopodobniej na początku przyszłego roku.

A minister Błaszczak Katowice

fot MSWiA / twitter