Gdyński UrbanLab cały czas działa, zapraszamy na lipcowe wydarzenia

Gdyński UrbanLab cały czas działa. Czy można „spotkać się” w UrbanCafé? Tak!

W obecnej sytuacji nie wszyscy mają możliwość i ochotę uczestniczyć w spotkaniach. To zrozumiałe! Dobrze jest dbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Nie musi to jednak ograniczać możliwości partycypowania w debatach, rozmowach i wykładach i poszerzania wiedzy na temat funkcjonowania miast, w obliczu stojących przed nimi wyzwań. Mieszkańcom Gdyni pomaga w tym UrbanLab, którego jedno z działań stanowi UrbanCafé.

Spotkania, które dotychczas odbywały się w siedzibie UrbanLabu, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, przeniosły się do sieci. W czerwcu zorganizowano m.in. 2 dyskusje/ – „Susza – czy zabraknie nam wody?”, „Gospodarka po pandemii-” i projekcję filmu pt. „Opowieść o plastiku”, której towarzyszyła debata. Zainteresowani mieli możliwość wzięcia udziału również w dwóch wykładach – prowadzonym przez prof. Marka Wysockiego – eksperta ds. dostępności miasta Gdyni, pierwszego w Polsce „Access Officera”, na temat „Dostępność vs. zmiany klimatu” oraz zatytułowanym „Społeczność w dobie kryzysów”, który przygotował Adam Markuszewski – organizator Leśnych Spacerów Rozwojowych, przewodnik po Puszczy Kampinoskiej, współorganizator Kręgów dla Ziemi i członek Kooperatywy Spożywczej Dobrze.

Nie chcieliśmy rezygnować ze spotkań, które dotychczas organizowaliśmy, ponieważ uważamy, że poszerzanie wiedzy mieszkańców i mieszkanek o tym jak działają pewne mechanizmy w miastach i jak są projektowane przestrzenie, czy też usługi jest bardzo ważne, a przy to pozwala na wymianę wiedzy i doświadczeń. – mówi Magda Dębna, koordynatorka UrbanCafé w UrbanLab Gdynia – Dostosowaliśmy więc formułę, przenosząc się do sieci i kontynuujemy działalność.

W lipcu też odbyło się już jedno spotkanie online. Był to wykład prof. Piotra Skubały, profesora nauk biologicznych, ekologa, akarologa i etyka środowiskowego, pt. „Skazani na współdziałanie”, który odpowiedział na pytanie „Czego potrzebujemy, aby dokonała się fundamentalna zmiana relacji człowieka do Ziemi?”. Tymczasem zespół UrbanLab Gdynia zapowiedział już 3 kolejne wydarzenia.

W poniedziałek 13 lipca, o 17:30, odbędzie się wykład mgr inż. arch. Marii Skotnickiej, „Zielone miasto” dotyczące projektowania terenów zielonych. Mają one wpływ na miejską florę i faunę, ochłodzenie klimatu, oczyszczanie powietrza i ściąganie wody z opadów, sprzyjają zawiązywaniu relacji czy obniżeniu poziomu stresu mieszkańców. Uczestnicy dowiedzą się jak architekci projektują tereny zielone z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju i partycypacji i jakie są korzyści z wdrażania procesów komunikacji władz z mieszkańcami w zakresie tworzenia zieleni w mieście.

Link do spotkania: https://us02web.zoom.us/j/85445099185

Dwa dni później, 15 lipca, również o 17:30, zaplanowana jest rozmowa „Planowanie przestrzenne a relacje”, z Iwoną Markešić – dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni, architekt i urbanistką, którą poprowadzi Barbara Marchwicka – z wykształcenia architektka pracująca w Laboratorium Innowacji Społecznych, z doświadczenia urbanistka, która pełni także funkcję pełnomocnika prezydenta miasta Gdyni ds. przestrzeni publicznych. W czasie rozmowy pojawią się odpowiedzi na następujące pytania:

  • W jaki sposób na relacje wpływają zasady planowania przestrzennego?
  • W jaki sposób zasady dotychczas wykorzystywane mogą ulec zmianom w dobie pandemii, która wymusza na nas społeczny dystans?

Link do spotkania: https://us02web.zoom.us/j/89606753161

Po krótkiej przerwie, 25 lipca o 17:00, UrbanCafé zaprasza na projekcję filmu „Ludzki Wymiar” z wprowadzeniem dr Moniki Arczyńskiej, współzałożycielki A2P2 architecture & planning (pracowała m.in. przy gdyńskim woonerfie), związanej z Instytutem Badań Przestrzeni Publicznej warszawskiej ASP, adiunktki na Politechnice Gdańskiej. Film z 2012 roku opowiada o tym jak powinny być projektowane miasta by spełniać standardy nowego stylu życia w zakresie relacji, transportu czy dostępu do usług. Na ile przedstawione w nim założenia Jana Ghela są nadal aktualne? Jak mają się do wyzwań współczesnych procesów urbanizacyjnych i zmian klimatu, w tym pandemii? Które pozostają aktualne, a które należy poddać krytycznej ocenie?

Link do wydarzenia na Facebooku: http://facebook.com/events/213859913127454/

Linki pozwalające na dołączenie do spotkań online UrbanCafé dostępne są na stronie gdyńskiego UrbanLabu, https://urbanlab.gdynia.pl/ w części Kalendarium oraz na fanpage @UrbanLabGdynia na Facebooku. Tam też publikowane są zapowiedzi kolejnych wydarzeń, których wkrótce pojawi się więcej. Organizatorzy zachęcają do śledzenia informacji publikowanych na stronie i mediach społecznościowych oraz, oczywiście, do aktywnego udziału w spotkaniach!


UrbanLab Gdynia jest prowadzony w ramach zadania „Adaptacja Koncepcji Urban Lab w Gdyni” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności. W ramach UrbanCafé organizowane są spotkania dotyczące funkcjonowania miast, w których mieszkańcy spotykają się z naukowcami i przedstawicielami administracji.