AKTUALNOŚCI

Prezydent odsłonił tablicę upamiętniającą nadanie Śródmieściu Gdyni tytułu Pomnika Historii

16 marca 2015 roku prezydent Bronisław Komorowski podpisał rozporządzenie ustanawiające gdyński układ urbanistyczny śródmieścia Pomnikiem Historii. We wtorek 21 kwietnia odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej to wydarzenie.

Gdynia powstała z marzeń Polski o obecności nad morzem i na morzu, z marzeń o nowoczesności w czasach, gdy było to wyjątkowo trudne – mówił we wtorek Bronisław Komorowski podczas uroczystości odsłonięcia tablicy z okazji nadania śródmieściu Gdyni tytułu Pomnika Historii. Odsłonięciu tablicy towarzyszył Prezydent Gdyni – Wojciech Szczurek. Tablicę umieszczono na fasadzie budynku gdyńskiego urzędu miasta.

Gdynia to był zawsze symbol polskich marzeń o nowoczesności, która była, jest i zawsze będzie drogą ku znaczeniu państwa i dobrobytu jego mieszkańców. Przyznając tytuł Pomnika Historii w przypadku Gdyni myślałem, że tu nie chodzi o przeszłość, tylko o teraźniejszość i o przyszłość. Na zabytki można patrzeć jak na źródło dumy minionej, wspominać dawne świetności i wielkości. To jest zrozumiałe i potrzebne. Ale można też na nie patrzeć jak na zaczyn działań na rzecz współczesnej wielkości Polski, traktować jak wyzwanie i zachętę by realizować polskie marzenie – stwierdził Prezydent.

Układ urbanistyczny śródmieścia Gdyni jest to ukształtowany w dwudziestoleciu międzywojennym młody zespół przestrzenny o powierzchni ponad 90 ha. Śródmieście Gdyni jest 60. pozycją na liście Pomników Historii.

Granice Pomnika Historii

Granice Pomnika Historii