AKTUALNOŚCI

Zazielenienia Starego Polesia w Łodzi

Łódzki magistrat ogłasza przetarg w systemie “zaprojektuj i zbuduj” na przebudowę 6 ulic na osiedlu Stare Polesie. Prace mają kosztować ok. 10 mln zł i zakończyć się jeszcze w tym roku. To kolejny krok po tworzeniu parków kieszonkowych, mający na celu podniesienie jakości przestrzeni w tej okolicy.

Stare Polesie to jedna z najbardziej znanych łódzkich okolic. Z jednej strony jest to osiedle o świetnie zachowanej architekturze i urbanistyce, świadek historii miasta. Z drugiej zaś, Stare Polesie posiada złą (i niezasłużoną) sławę miejsca nieprzyjaznego do mieszkania. Jednym z problemów wpływających na jakość życia mieszkańców tego osiedla jest niewystarczająca ilość zieleni, obecnej jedynie w postaci nieuporządkowanych skwerów i wygonów po wyburzonych obiektach.

Stąd też z inicjatywy Miejskiej Pracowni Urbanistycznej opracowany został program zazielenienia Starego Polesia pod roboczą nazwą “Zielone Polesie”. Pierwszym z jego elementów jest realizacja 6 parków kieszonkowych w następujących lokalizacjach:

 1. Strzelców Kaniowskich/Więckowskiego,
 2. Strzelców Kaniowskich 34,
 3. Pogonowskiego 10/12,
 4. Pogonowskiego/Więckowskiego,
 5. Struga/Lipowa,
 6. Legionów 65

 

Jako pierwszy zrealizowany zostanie park przy Strzelców Kaniowskich 34, na którym prace rozpoczęły się w maju. Będzie on miało powierzchnię przeszło 500 m2.

026137_r0_1140

Idée fixe polega na tworzeniu unikatowych miejsc o wyjątkowym charakterze. I tak też ma również się stać w przypadku łódzkich projektów. Przykładowo, park na rogu ulic Struga i Lipowej (największy z 6), będzie zawierał wodny plan zabaw z wykorzystaniem ulicznej pompy, miejsca do ćwiczeń, stoliki szachowe oraz plac widowiskowy z mini-amfiteatrem. Bardziej sportowy charakter będzie mieć park przy Pogonowskiego 12 – znajdzie się tam placyk do koszykówki, górka saneczkowa czy huśtawki wagonowe. Z kolei na rogu Strzelców Kaniowskich i Więckowskiego możliwy będzie spacer i odpoczynek wśród kwiatowych dywanów. Parki kieszonkowe Starego Polesia to jeden z projektów – zwycięzców w zeszłorocznej edycji łódzkiego budżetu obywatelskiego. Realizacja tego zadania pochłonie 1,7 mln zł.

news30561_1463401069

Drugą składową “Zielonego Polesia” są tzw. “ulice-ogrody”, na wykonanie których lada moment ogłoszony zostanie przetarg. Projekt ten polega na przebudowie fragmentów ośmiu ulic Starego Polesia na poniższych odcinkach:

 1. Pogonowskiego (Legionów – Zielona)
 2. Gdańska (Zamenhofa-Kopernika),
 3. Strzelców Kaniowskich (1 Maja – Więckowskiego)
 4. Lipowa (1 Maja – Więckowskiego)
 5. Wólczańska (Próchnika -Więckowskiego)
 6. Kopernika (Wólczańska-Gdańska),
 7. Więckowskiego (Zachodnia – Gdańska)
 8. 1 Maja (Żeromskiego -Wólczańska)
 9. 6 Sierpnia (Kościuszki – Gdańska)

Głównymi cechami nowego zagospodarowania tych ulic będzie zwiększenie ilości terenów zielonych i nasadzeń, uspokojenie ruchu, remont nawierzchni i chodników oraz wprowadzenie elementów małej architektury. Tegoroczne prace przy ulicach-ogrodach mają według szacunków kosztować 10 mln zł.

Program “Zielone Polesie” ma w zamyśle przede wszystkim poprawić jakość życia na Starym Polesiu. Władze miasta chcą po pierwsze zatrzymać obecnych mieszkańców tego obszaru, a po drugie ściągnąć nowych z obrzeży Łodzi. Projekt “Zielone Polesie” nie ma być tylko działaniem doraźnym – program został w zamyśle rozpisany na 10 lat i ma sumie pochłonąć 230 mln zł. Władze Łodzi nie wykluczają, że w przyszłości podobnymi akcjami zostaną objęte także inne osiedla.