Festiwal NARRACJE 2015 – Gdańsk, 20-21.11.2015

Instytut Kultury Miejskiej razem z Gdańską Galerią Miejską zapraszają artystów, dizajnerów, architektów, aktywistów i animatorów do składania propozycji projektów w ramach 7. edycji Festiwalu NARRACJE odbywającej się w dniach 20-21 listopada 2015 roku w Gdańsku pod hasłem Przemytnicy. Termin nadsyłania propozycji upływa 15 września 2015. Adres do przesyłania zgłoszeń: [email protected].

Tegoroczny otwarty nabór projektów jest zaproszeniem do przedefiniowania mieszkalnych kwartałów Nowego Portu (pomiędzy ulicami Oliwską i Wolności) w kategoriach nie-miejsc.

Interesuje nas tranzytowy, ale też egalitarny charakter nie-miejsc. Przyglądamy się ich choreografii, którą wytycza system znaków, drogowskazów i sygnałów. Nie bez znaczenia są dla nas przemytnicze konotacje „nie-miejsca”, które wiążą się ze nielegalnymi strategiami wymiany, przekraczaniem granic, ale też oczekiwaniem i projektowaniem przyszłości – mówi kuratorka siódmej edycji NARRACJI, Anna Smolak

Sugerowane nie – miejsca: podwórka, pasaże, bramy, zaułki. Proponowane formy artystyczne: instalacje, sytuacje, spotkania, zdarzenia, choreografie, oznakowania, komunikaty, sygnały świetlne i dźwiękowe. W zgłoszeniu należy też uwzględnić listopadową aurę, nocną porę odbywania się Festiwalu i koncepcję kuratorską dostępną na stronie. Osoby zainteresowane zgłoszeniem projektów prosimy o zapoznanie się z koncepcją kuratorską i kryteriami zgłoszeń na stronie.

NARRACJE to odbywający się od 2009 roku festiwal artystycznych instalacji wizualnych, które po zmroku ożywają w przestrzeni publicznej listopadowego Gdańska. NARRACJE powstały po to, by eksplorować miejskie wątki i konteksty oraz tworzyć nowe gdańskie opowieści.

Do 2011 roku program Festiwalu tworzyła niemiecka kuratorka, Bettina Peltz. W 2012 roku w drodze międzynarodowego otwartego konkursu kuratorem NARRACJI został działający w Stanach Zjednoczonych Kanadyjczyk, Steven Matijcio, autorem programu NARRACJI 2013 był niezależny nowozelandzki kurator, Rob Garrett, a w 2014 roku swoją koncepcję zrealizowali Anna Witkowska i Adam Witkowski. W roku 2015 kuratorką Festiwalu jest Anna Smolak.

Więcej informacji na stronie oraz na Facebook’u.

Informacje ogólne: NARRACJE 7, Przemytnicy, 20 – 21 listopada, Gdańsk Nowy Port

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, współorganizator: Gdańska Galeria Miejska

Kuratorka: Anna Smolak – ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz podyplomowe studia z zakresu dyplomacji kulturalnej w Collegium Civitas. W latach 2004–2012 związana z Bunkrem Sztuki, obecnie odpowiada za kształtowanie programu galerii BWA Sokół w Nowym Sączu.

Do pobrania: WARUNKI ZGŁOSZEŃ  oraz KONCEPCJA KURATORSKA

To wydarzenie znajduje się także w naszym kalendarzu.