Krótka historia Google Map Maker

Usługa Google Map Maker pozwalała na ulepszenie map najpopularniejszego serwisu tego typu, jednak w ostatnich tygodniach została zamknięta. Prezentujemy dlaczego.

Od uruchomienia narzędzia Map Maker każdy użytkownik konta Google mógł ulepszać jakość treści prezentowanych przez Google. Mapy amerykańskiego serwisu dołączyły do takich usług jak OpenStreetMap czy Wikimapia, które umożliwiają edytowanie i dodawanie nowych treści przez samych użytkowników. Wiosną na oficjalnej mapie Google w rejonie pakistańskiego Rawalpindi utworzony został kształt terenu trawiastego o bardzo charakterystycznym kształcie. Jak łatwo się domyśleć nie był on związany z widokiem satelitarnym dla tego obszaru.

Google Android

Na powyższym obszarze przedstawiono logo systemu Android (tworzony przez Google) oraz logo firmy Apple oraz pewna interakcja między nimi. Okazuje się, że nie był to kolejny żart właściciela serwisu, a efekt żartu jednego z internautów i braku weryfikacji zmian przez moderatorów. Strach przedsiębiorstwa z Mountain View przed kolejnymi aktami wandalizmu spowodował zamknięcie Map Maker. Być może powróci ono w przyszłości, na razie zaś mamy nadzieje że podobne żarty nie dosięgną innych otwartych serwisów mapowych.