AKTUALNOŚCI

Trzy miasta z Polski wśród finalistów rywalizacji “Mayors Challenge”

“Mayors Challenge” to organizowana każdego roku rywalizacja, której celem jest wyłonienie miasta wdrażającego najbardziej kreatywne i uniwersalne rozwiązania dla sytuacji problemowych w miastach.

Konkurs ma zainspirować miasta do tworzenia innowacyjnych pomysłów, które rozwiązują poważne sytuacje problemowe i przyczyniają się do poprawy życia w mieście. Celem jest przedstawienie rozwiązań oraz przeniesienie ich do innych miast. Proponowane rozwiązania miast mają dotyczyć sfer takich jak opieka zdrowotna, walka z bezrobociem, starzenie się społeczeństwa, zaangażowanie społeczne, rozwój gospodarczy, kwestie energetyczne, zdrowie i bezpieczeństwo publiczne czy organizacja transportu w mieście.

Fundacja Bloomberg Philanthropies, organizator rywalizacji, przedstawiła wczoraj listę 21 miast finalistów edycji 2013/2014. Wśród nich znajdują się trzy polskie miasta – Gdańsk, Kraków oraz Warszawa. Finalistów wybrano z puli 155 kandydatów z całej Europy.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ab/2012-08-30_pano_gdansk_sm2.jpg

Założycielem fundacji jest były burmistrz Nowego Jorku, Michael Bloomberg, który w związku z bieżącą edycją rywalizacji napisał “Potrzebujemy liderów miast nieustannie dążących do innowacyjnych sposobów rozwiązania problemów miejskich, którzy będą następnie dzielić się swoją pracą ze światem. O to chodzi w Mayors Challenge.”

Latem miasta przedstawią swoje rozwiązania podczas organizowanego przez fundację „Ideas Camp”. Zwycięzca zostanie ogłoszony jesienią tego roku. Nagrodą główną jest 5 milionów euro. Dla kolejnych czterech miast przewidziana są nagrody wysokości 1 miliona euro.

Pełna lista finalistów:

 1. Amsterdam
 2. Ateny
 3. Barcelona
 4. Bolonia
 5. Bristol
 6. Brno
 7. Cardiff
 8. Florencja
 9. Gdańsk
 10. Haga
 11. Kirkless
 12. Kraków
 13. Lizbona
 14. Londyn
 15. Madryt
 16. Schaerbeek
 17. Sofia
 18. Stara Zagora
 19. Sztokholm
 20. Warszawa
 21. York

 

http://mayorschallenge.bloomberg.org/images/main/MayorsChallenge_Finalists.jpg

Źródło: mayorschallenge.bloomberg.org