AKTUALNOŚCI

5 NAJ w Afryce w 2015 roku

Portal Future Cape Town opublikował listę pięciu najszybszych, najwyższych, największych oraz najnowszych inwestycji związanych z rozwojem przestrzennym miast w Afryce w 2015 roku.

1. Najnowszy system metra – Addis Abeba (Etiopia)

Addis Adeba Metro

Metro w Addis Abeba, źródło: http://www.railwaygazette.com/news/urban/single-view/view/addis-ababa-light-rail-test-running-begins.html

W stolicy Etiopii w maju 2015 roku rozpoczną się testy nowego systemu metra. Sieć składa się z dwóch linii: wschód-zachód oraz północ-południe i ma łączną długość 32 km. Linie metra będą obsługiwane łącznie przez 39 stacji. Trasa będzie podzielona na odcinki podziemne i naziemne. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 475 mln $ i został w 60% sfinansowany dzięki pożyczce udzielonej przez China Exim Bank, a w 40% przez rząd Etiopii.

2. Najwyższy wieżowiec – Casablanca (Maroko)

Al Noor Tower

Al Noor Tower, źródło: http://www.alnoortower.com/#!Al Noor Tower Morocco/zoom/c1ksm/image_18us

Najwyższy budynek w Afryce, o wysokości 540 m ma powstać w mieście Casablanca w Maroku. Drapacz chmur o nazwie Al Noor Tower ma składać się ze 114 kondygnacji. Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 1 mld $. Za projekt odpowiedzialny jest deweloper MED – Middle East Development. Wieżowiec ma pełnić funkcję usługową, w tym głownie biurową oraz handlową. Wysokość budynku nie jest przypadkowa – ma symbolizować 54 państwa tworzące kontynent afrykański.

3. Największa elektrownia wiatrowa – Jezioro Rudolfa (Kenia)


Wyświetl większą mapę

Kenia niedługo będzie mogła się poszczycić największą elektrownią wiatrową w Afryce. Największe słonowodne jezioro w Afryce – Jezioro Rudolfa to docelowa lokalizacja elektrowni. Łączna moc wytwarzana przez 365 turbin szacowana jest na 300 MW. Dzięki wprowadzeniu źródeł odnawialnych Kenia będzie w stanie zaoszczędzić około 178 mln dolarów na imporcie ropy naftowej rocznie. Zainteresowanych odsyłam na stronę inwestycji.

4. Najszybciej rozwijające się miasto pod względem ludności – Dar es Salaam (Tanzania)

Dar es Salaam

Dar es Salaam, autor: Muhammad Mahdi Karim, licencja: GNU FDL 1.2, źródło: Wikimedia Commons

Według raportu Afrykańskiego Banku Rozwoju najszybciej rozwijającym się miastem w Afryce pod względem liczby ludności będzie Dar es Salaam w Tanzanii. Prognozuje się, iż liczba ludności w latach 2010-2025 wzrośnie o ponad 85% – z 3,3 mln mieszkańców w 2010 roku, do 6,2 mln w roku 2025. W pierwszej piątce miast znajdują się ponadto: Nairobi (Kenia), Kinszasa (Zair), Luanda (Angola) oraz Addis Abeba (Etiopia).

5. Najnowsze miasto – Modderfontein/Zendai (RPA)

Zendai

źródło: http://www.heartland.co.za/

W Modderfontein – przedmieściach Johannesburga powstaje nowe miasto – Zendai. Ruszyła już pierwsza faza projektu, która zakłada utworzenie 300 jednostek mieszkaniowych oraz sieci dróg. Docelowo Zendai ma w swoich granicach pomieścić 100 tys. domostw i wygenerować 200 tys. miejsc pracy. Prognozowany nakład finansowy wynosi 84 mld randów (prawie 7 mld $). Warto dodać, iż Zendai wyróżnia się na tle innych miast formą zabudowy. Więcej informacji jest dostępnych pod tym oraz tym adresem.

Źródło: futurecapetown.com