W RPA powstaje miasto Zendai – „Szanghaj Afryki”

Na przedmieściach Johannesburga, w Modderfontein, chińska grupa firm „Shanghai Zendai” rozpoczęła budowę nowego miasta. Projekt Zendai warty jest 7 mld dolarów i jest jednym z największych w historii Republiki Południowej Afryki.

Zendai RPA 1

Projekt ogłoszono jesienią 2013 roku. Nowe miasto zlokalizowane ma być na działce o powierzchni 1600 hektarów (porównywalnej z powierzchnią Sopotu), którą inwestorzy pozyskali od firmy AECI produkującej dawniej materiały wybuchowe. Realizacja ma potrwać kilkanaście lat. Ukończone ma pomieścić ponad 100 tysięcy mieszkańców i zapewnić 200 tysięcy miejsc pracy. Komunikację zapewnić ma linia kolejowa oraz sieć dróg ekspresowych. Obecnie w budowie znajduje się część infrastruktury i kilkaset obiektów mieszkalnych.

Zendai RPA 2

Zendai ma stanowić konkurencję dla Sandton, które jest centrum biznesowym Johannesburga oraz jest uważane za najbogatszą i najbardziej reprezentacyjną dzielnicę. Projekt wzbudza wiele sceptycznych reakcji wśród mieszkańców Johannesburga oraz przedmieść.

Zendai RPA 3

Azjatyckie firmy słyną z inwestowania i budowy infrastruktury w krajach afrykańskich, jednak nigdy jeszcze nie realizowały inwestycji na taką skalę. Obszarami szczególnego zainteresowania Chin są kraje południowej Afryki. Inwestorzy projektu Zendai mają nadzieję, że nowe miasto stanie się centrum dla chińskich firm inwestujących w tej części kontynentu.

Zendai RPA 4

wizualizacje: materiały inwestora Zendai Heartland