Wrocławski Rynek z nową nawierzchnią
Trwają prace przy wymianie nawierzchni zachodniej części wrocławskiego Rynku. To ostatni etap prac – od stycznia wymienione zostały części wschodnia, południowa i północna.
Prace rozpoczęły się w połowie września i potrwać mają do połowy listopada. Dzięki przeprowadzonym remoncie wrocławski Rynek będzie w całości dostępny dla osób niepełnosprawnych, rodziców z wózkami dziecięcymi i kobiet w wysokich szpilkach. Wymiana nawierzchni polega na budowie pasa 6 metrowej szerokości, o powierzchni ponad 5 tysięcy m2 z równą powierzchnią. Szerokość pasa pozwoli minąć się ze sobą osobom na wózkach inwalidzkich oraz innym korzystać z niego. Projekt został określony mianem “szpilkostrady“, a jego koszt wynosi około 3 miliony złotych.
Podobną “rewolucję” przeprowadza miasto Czeladź. Granitową kostkę na dwóch wąskich pieszych ciągach w ramach rynku zastąpią duże gładkie płyty. O tym jak ważna jest zastosowana nawierzchnia przekonać można się w Gdyni. Kostka, którą wybrukowano plac przed dworcem kolejowym stanowi test na wytrzymałość dla bagażu na kółkach.
Harmonogram prac:
- od Św. Mikołaja do nr 5 – od II dekady października do 10 listopada
- od pl. Solnego do nr 7 – od II dekady października do 10 listopada
- od nr 5 do 7 – od połowy września do I dekady października.