5. edycja warsztatów Fresh Design – BIKEABILITY – Wrocław, 12-22.05.2017

FRESH DESIGN – Młoda Europa o Designie. Jedyne takie warsztaty projektowe w Polsce

Miasto, rower i ekologia to kwestie, z którymi zmierzą się młodzi projektanci z sześciu krajów europejskich podczas warsztatów Fresh Design. Co z tego wyniknie? Przekonamy się już między 12 a 22 maja w CRZ Krzywy Komin (we Wrocławiu). Różne narodowości, różne doświadczenia, różne umiejętności, ale temat jeden – BIKEABILITY, czyli szeroko pojęta kultura rowerowa.

Fresh Design – Młoda Europa o Designie to 5. już edycja międzynarodowych warsztatów projektowych, organizowanych we Wrocławiu przez Fundację Open Mind. Dzięki wsparciu z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego i Ambasady Niderlandów w Warszawie, do wzięcia udziału w projekcie udało się zaprosić studentów najlepszych szkół artystycznych i projektowych z sześciu krajów Europy: z Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec, Holandii i Polski. Tegorocznej edycji zaplanowanej na 10 majowych dni (12-22 maja) przyświeca hasło BIKEABILITY, za którym kryje się ściśle powiązane ze sobą trio: ekologia, rower oraz miasto. Międzynarodowe grupy warsztatowe będą pracować nad projektowaniem rowerów, użytkowych gadżetów dla rowerzystów, a także infrastruktury miejskiej przyjaznej jednośladom.

Co ważne, Fresh Design to nie tylko warsztaty projektowe. Organizatorzy zaplanowali dodatkowe wydarzenia dla wrocławskiej publiczności.

  • 14 maja (niedziela) o 14:00 wystartuje Wro By Bike, czyli wyjątkowy Rajd Miejski na Orientację między CRZ Krzywy Komin a Wrocławskim Welodromem, adresowany do wszystkich miłośników jazdy na rowerze.
  • 17 maja (środa) o 18:00 na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej rozpocznie się wernisaż wystawy prezentującej dorobek artystyczny uczestników Fresh Design. To świetna okazja, aby przyjrzeć się pracom młodych projektantów z różnych krajów Europy.
  • 18 maja (czwartek) o 19:00 w CRZ Krzywy Komin rozpocznie się prawie dwu-godzinny blok filmowy we współpracy z Bike Days Festiwalem Filmów Rowerowych.
  • 20 maja (sobota) pomiędzy 12:00 a 19:00 w CRZ Krzywy Komin odbędzie się wiele warsztatów i spotkań m.in. z rowerowymi entuzjastami oraz otwarta strefa chill-outu dla dzieciaków i coś do jedzenia.
  • 21 maja (niedziela) od 12:30 do 16:00 w Hali Stulecia odbędzie się publiczna obrona projektów, które powstaną w ramach warsztatów Fresh Design 2017. Organizatorzy w tym dniu zaplanowali również debatę na temat roli rowerów w mieście, która jest jednym z wydarzeń Dolnośląskiego Festiwalu Rowerowego. Głos zabiorą goście specjalni nie tylko z Polski, ale również z innych europejskich krajów.

Większość tych wydarzeń jest bezpłatna. Entuzjaści rowerów oraz miłośnicy designu – nie może Was zabraknąć!

Informacje o projekcie i zapisy: www.freshdesign.edu.pl oraz www.krzywykomin.pl.  Zaglądajcie na nasz profil FB/fresh.design.wroclaw i łapcie najnowsze rowerowe informacje! 

Organizator: Fundacja Open Mind   I Współorganizacja: CRZ Krzywy Komin, Grupakreatywni.pl

Patronat honorowy:   Prezydent Wrocławia, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Ambasada Niderlandów w Warszawie

Patronat merytoryczny:  Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej

Współfinansowanie: Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki

Partnerzy zagraniczni: Ladislav Sutnar Faculty of Design and Art University of West Bohemia z Pilzna, Vysoka Skola Vytvarnych Umeni z Bratysławy, Budapest Metropolitan University oraz Faculty of Art Pforzheim University. 

Partnerzy: Hultaj, Loca Bikes, RoweryStylowe.pl, Dolnośląski Festiwal Rowerowy, Fundacja Rozwoju Politechniki Wrocławskiej, Wrocławscy Kurierzy Rowerowi, Wrocławski Welodrom, Next Bike, Dolnośląska Organizacja Turystyczna, Wrocławska Kampania Rowerowa, Wrocławska Inicjatywa Rowerowa, Bikes Bazaar, Cargo by OWEE, Bike Days Festiwal Filmów Rowerowych,  CargoBike.wroclaw.pl, iBombo, Wro Cycle Chic, By The Way, Functional Therapy – Dorota Silarska, Grunwald24, Grampas’ Hostel.

Patroni medialni: Czwórka – Polskie Radio, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej, Architektura Murator, Wroclaw.pl, Lounge, Szosa, DOKiS.pl, TuWroclaw.com, StudentNews.pl, Radio Wrocław, Archnet.

Fundacja OPEN MIND – Kim jesteśmy?

Połączyło nas marzenie o dobrze i harmonijnie zaprojektowanej przestrzeni. Chęć pokazania, że kultura, design i sztuka zmieniają nasze życie na lepsze. Wrocław, w którym na co dzień mieszkamy i pracujemy stał się inspiracją do działania i doskonałą przestrzenią do wymiany myśli, doświadczeń. Wspólnego poszukiwania inspiracji i kreowania dobrych projektów. Wierzymy w edukację bez barier, w każdym wieku i na każdym poziomie. Działamy w obszarze designu, rzemiosła, sztuki, architektury, nowych technologii, przedsiębiorczości i ekologii. Nieustannie analizujemy, poszukujemy inspiracji, które w połączeniu z wyobraźnią i pozytywną energią pozwalają na tworzenie oryginalnych, wartościowych projektów. Działamy pro-ekologicznie, kulturotwórczo, międzypokoleniowo i międzynarodowo. Mieliśmy okazję zaprosić Was do udziału, m.in w projektach: Kids Design Space – dzieci projektują przestrzeń, Międzynarodowym Festiwalu Dobrych Projektów WROCLOVE DESIGN, Wrocław – łączy nas ciepło,  Laboratorium Designu i Sztuki, Design bez barier, Mama Design, Seminarium „Design dla Biznesu”, Aktywni i Kreatywni – Polacy w Europie, Drogowskazy. Dolnośląska Mapa Legend i Rzemiosła. Inspirację do odwiedzania unikalnych wrocławskich i dolnośląskich miejsc znajdziecie na: Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło, czy „Rzemiosło Wrocławia! Przed nami wiele możliwości, które wciąż stanowią dla nas wyzwanie i już w tej chwili nie możemy się ich doczekać. Więcej o nas na www.fundacjaopenmind.pl

To wydarzenie znajduje się także w naszym kalendarzu.