„Przypadek miasto”: cykl warsztatów architektonicznych – Warszawa, 30.09 – 9.12.2015 r.

„Przypadek miasto” – kurs z miasta – cykl warsztatów architektonicznych dla dorosłych to propozycja dla tych, których ciekawi miasto: dla osób lubiących obserwować zachodzące w nim zmiany i chcących mieć na nie wpływ. Ideą organizatorów jest stworzenie pola do wspólnego działania dla grupy żywo zainteresowanej tematyką miejską.

Przypadek miasto 01Do prowadzenia zajęć zostali zaproszeni specjaliści „od miasta”, by w ciekawy sposób pokazywać uczestnikom środowych spotkań mechanizmy jego funkcjonowania i zwracać uwagę na dobre praktyki, wypróbowane metody i narzędzia do rozwiązywania miejskich problemów. Między innymi po to, by zachęcić do podejmowania własnych społecznych inicjatyw, służących zmianom przestrzeni miejskiej.

W programie znalazło się 10 warsztatów. Poruszane będą zagadnienia z zakresu estetyki przestrzeni miejskiej, dziedzictwa kulturowego, architektury i urbanistyki. Nie zabraknie tematów związanych z ochroną zabytków czy reklamą.

Miejsce: Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3

Czas trwania: 30 września 9 grudnia 2015 r.

organizatorzy: Tu było, tu stało, Stowarzyszenie Masław

partner: Muzeum Sztuki Nowoczesnej

patroni medialni: Gazeta Co Jest Grane, Miesięcznik Stolica

fundator książek: Centrum Architektury

Projekt współfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wydarzenie na Facebooku

Obowiązują zapisy: [email protected]

Liczba miejsc ograniczona! Wstęp 8 zł; przy zapisie na 10 warsztatów w prezencie książka od Centrum Architektury! Osoby, które wezmą udział przynajmniej w 8 zajęciach, otrzymają dyplomy potwierdzające uczestnictwo w warsztatach.

Harmonogram:

 1. 30.09.2015

Niewidzialna ręka planisty jak planuje się miasta?

prowadzący: Karol Langie (architekt)

 1. 07.10.2015

Konserwować czy burzyć? Walka tradycji z nowoczesnością

prowadząca: Joanna Koszewska (architektka)

 1. 14.10.2015

Poczuj miasto psychologiczne aspekty architektury

prowadzący: Karol Langie (architekt) i Aleksandra Pawlak (architektka wnętrz, mgr filozofii)

 1. 21.10.2015

Czym poruszać się po mieście?

prowadzący: Robert Buciak, Radosław Wałkuski (Stowarzyszenie Zielone Mazowsze)

 1. 28.10.2015

Okolice Pałacu Kultury i Nauki przestrzeń do zagospodarowania

prowadzący: Tomasz Fudala (historyk sztuki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej)

 1. 04.11.2015

Znikająca architektura Warszawy dziedzictwo warte zachowania?

prowadząca: Patrycja Jastrzębska (historyczka sztuki, „Tu było, tu stało”)

 1. 18.11.2015

Miasto jak mieszkanie. Zaprojektuj z nami miejski design

prowadząca: Agnieszka Rumińska (redaktorka naczelna Bryla.pl)

 1. 25.11.2015

Reklamy i szyldy w przestrzeni publicznej

prowadząca: Aleksandra Stępień (historyczka sztuki, Stowarzyszenie Miasto Moje A w Nim)

 1. 02.12.2015

Osiedla przestrzeń życia społecznego

prowadzący: Marcin Chomicki i Justyna Wencel (artyści wizualni)

 1. 09.12.2015

Ochrona zabytków w praktyce

prowadzący: Patrycja Jastrzębska (historyczka sztuki) i Karol Langie (architekt)

Koncepcja i koordynacja warsztatów: Patrycja Jastrzębska

 1. Niewidzialna ręka planisty jak planuje się miasta

Na tych warsztatach przyjrzymy się planowaniu miast na przestrzeni dziejów. Dowiemy się, co było ważne kiedyś, a co jest istotne teraz, w nowoczesnym planowaniu. Omówimy konkretne przypadki planowanych miast, np. idealnego miasta renesansowego, miasta-ogrodu czy miasta XIX-wiecznego. Zastanowimy się, dlaczego całościowa wizja rozwoju miasta ma takie znaczenie. Na koniec zaprojektujemy własne miasta idealne, by zobaczyć, jaki jest nasz ideał dziś.

 1. Konserwować czy burzyć? Walka tradycji z nowoczesnością

Podczas spotkania weźmiemy na warsztat pojęcia ,,stare” i ,,nowe” w kontekście przestrzeni miasta. Co jest nowe w starym mieście, a co można nazwać starym w nowym mieście? Które części miasta definiują jego tożsamość i rozpoznawalność? Spróbujemy także odpowiedzieć na pytanie, czy rekonstrukcja historycznych obiektów ma sens. Omówimy temat „plomb” w zabudowie miejskiej i zaproponujemy własne rozwiązania. Dzięki przykładom spróbujemy zobrazować zagadnienie dopasowania do kontekstu otoczenia zarówno w architekturze, jak i urbanistyce.

 1. Poczuj miasto psychologiczne aspekty architektury

Jak otoczenie wpływa na emocje, jak różnie postrzegamy przestrzeń, jakiej przestrzeni potrzebujemy i chcemy? Warsztat otworzy uczestników na postrzeganie prawideł szeroko rozumianej psychologii środowiskowej w bezpośrednim otoczeniu. Wyjdziemy na miasto, żeby je poczuć, a następnie zastanowimy się, czy i jak potrzeby osób zamieszkujących i odwiedzających okolicę są spełniane. Jak można zmieniać miejsca nieprzyjazne w przyjazne? 

 1. Czym poruszać się po mieście?

Miasto to przestrzeń gęsta od budynków, ulic i ludzi. Żyje, gdy na ulicach widać spacerowiczów, a kawiarniane ogródki są pełne. Jak zaprojektować ulice, aby mieszkańcy chętnie z nich korzystali? Czy Warszawa odpowiada na potrzeby mieszkańców: pozwala na sprawne poruszanie się rowerem, autobusem, tramwajem, samochodem? Będziemy spacerować po centrum Warszawy, rysować różnego rodzaju trasy dojazdu do pracy, budować przestrzeń, w której dobrze się przebywa. Na koniec zaproponujemy swoje zmiany na charakterystycznych dla miasta ulicach. 

 1. Okolice Pałacu Kultury i Nauki przestrzeń do zagospodarowania

Niezabudowany Plac Defilad okalający Pałac Kultury i Nauki to ścisłe centrum miasta, przestrzeń reprezentatywna, która od 25 lat jest wyrazem urbanistycznej bezsilności. Przedstawimy przeszłe i obecne wizje urbanistów i architektów dotyczące tego placu. Zastanowimy się wspólnie, jak można wykorzystać teren wokół Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, czego tam brakuje, co jest potrzebne mieszkańcom, co byśmy chcieli, żeby się tam znalazło. Nasze wyobrażenia skonfrontujemy z aktualnym planem miejscowym tego terenu. Przyjrzymy się także bliżej projektom nowych siedzib Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz TR Warszawa. 

 1. Znikająca architektura Warszawy dziedzictwo warte zachowania?

Jak przeobraża się przestrzeń miasta? Jak zmieniają się budynki i obiekty? Czy są to zmiany pozytywne czy negatywne? Wspólnie poszukamy dobrych i złych przykładów przekształceń w przestrzeni miejskiej. Czy to, co zniknęło niedawno z architektonicznej mapy Warszawy, było warte zachowania, czy wprost przeciwnie? Czy należy burzyć stare, żeby budować nowe? Za którymi budynkami tęsknimy, a których nam nie szkoda? 

 1. Miasto jak mieszkanie. Zaprojektuj z nami miejski design

Jak ważne są dla nas design miejski i mała architektura? Czy je dostrzegamy, czy też ignorujemy? Jaki mają wpływ na ogólny wygląd naszego miasta? Czy powinny dominować, czy wtapiać się w tło? Wspólnie zaprojektujemy pewne elementy małej architektury. Na warsztat weźmiemy ławki, kosze na śmieci, latarnie i przystanki, a także wszystko to, co sprawia, że w miejskiej przestrzeni czujemy się „jak w domu”. Sprawdzimy, co dzieje się, kiedy tego „umeblowania” zabraknie albo okaże się źle dobrane, za duże lub nietrwałe. Postaramy się stworzyć przestrzeń przyjazną i otwartą, w której nie zabraknie miejsca dla każdego z nas.

 1. Reklamy i szyldy w przestrzeni publicznej

Jakie jest, a jakie powinno być miejsce reklam w miastach? Dlaczego dominują one w przestrzeni publicznej i czy można coś z tym zrobić? Co jest lepsze: nakazy i zakazy czy edukacja? Podczas warsztatów spróbujemy odpowiedzieć sobie na te pytania, zastanowimy się także, na czym polega dobra lokalna polityka reklamowa i jak możemy się w nią włączyć. 

 1. Osiedla przestrzeń życia społecznego

W jaki sposób stworzyć przestrzeń przyjazną dla mieszkańców osiedla? Czy potrzebujemy dziś przestrzeni wspólnej? Punktem wyjścia warsztatów będzie historia i architektura osiedla Sady Żoliborskie projektu Haliny Skibniewskiej. Odbędziemy wirtualny spacer po tym osiedlu, poznając jego założenia, przyglądając się zmianom w jego strukturze i funkcjonowaniu na przestrzeni lat. Stworzymy projekty, które będą wpływać na integrację i aktywizację mieszkańców. Zastanowimy się, czy dzisiaj ma zastosowanie koncepcja osiedla społecznego. 

 1. Ochrona zabytków w praktyce

Jak skutecznie możemy działać dla dobra przestrzeni miejskiej? Jak wygląda regulacja prawna związana z ochroną zabytków? Jak realnie możemy działać na rzecz ich ochrony? Na warsztat zostaną zaproszeni przedstawiciele organizacji pozarządowych, miejscy aktywiści i urzędnicy, którzy na co dzień zajmują się tą materią. Wspólnie spróbujemy wypracować pomysły na skuteczne i trwałe rozwiązania.

Cykl warsztatów architektonicznych „Przypadek miasto” znajduje się także w naszym kalendarzu wydarzeń.