AKTUALNOŚCI

Wrocław planuje uruchomić system car–sharing

Wrocławski urząd miejski ogłosił postępowanie na uruchomienie i zarządzanie miejską wypożyczalnią samochodów elektrycznych. To pierwsza inicjatywa typu car–sharing w Polsce, która ma duże szanse na realizacje.

Być może już w przyszłym roku w stolicy Dolnego Śląska możliwe będzie wypożyczenie samochodu elektrycznego. Wrocławski magistrat jako pierwszy w Polsce ogłosił postępowanie na uruchomienie i zarządzanie miejską wypożyczalnią samochodów. W całym mieście będzie można skorzystać z około 200 tego typu aut. System stanowić ma alternatywny środek komunikacji i zmniejszyć ma ilość pojazdów indywidualnych poruszających się w dzielnicach centralnych, a jego użytkownicy będą mogli korzystać z wielu przywilejów jak korzystanie z pasów dla autobusów, bezpłatnego parkowania czy poruszania się po ulicach wyłączonych z ruchu kołowego.

grafika: UM Wrocław

grafika: UM Wrocław

Zaletą wypożyczalni samochodów jest umożliwienie prowadzenia jeszcze oszczędniejszej gospodarki terenami w miastach. Stworzenie i utrzymywanie odpowiedniej liczby miejsc parkingowych jest problemem zarówno dla miasta jak i dla inwestorów w wielu aspektach: finansowym, technicznym, społecznym. Wypożyczalnie aut elektrycznych działają w dużych miastach na całym świecie. Od prawie pięciu lat w Paryżu działa Autolib, którego flota składa się z 3000 pojazdów elektrycznych które można naładować w jednym z 4000 punktów. Na ulicach Berlina i innych niemieckich miast króluje system Car2Go. Wypożyczyć elektryczny pojazd mogą też mieszkańcy Amsterdamu, Londynu, Wiednia, Oslo, Kopenhagi, Indianapolis oraz dziesiątek innych miast.

grafika: UM Wrocław

grafika: UM Wrocław

Również we Wrocławiu lokalna wypożyczalnia ma się składać z sieci stacji wypożyczeń, floty pojazdów oraz dedykowanych dla aut elektrycznych miejsc postojowych. Urząd Miasta chce wskazać 30 kluczowych lokalizacji, zaś pozostałe zaproponuje partner wybrany w przetargu. Czas na składanie ofert we wrocławskim przetargu wyznaczony jest do 29 września 2015 roku. Później nastąpi etap negocjacji z potencjalnym partnerem. O car–sharingu myślą również inne miasta m.in Warszawa, o czym pisaliśmy półtora roku temu w artykule “Miejska wypożyczalnia aut – lek na problemy komunikacyjne miasta?

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fa/Car2Go_Amsterdam_Smart_ED_cropped.JPG

System Car2Go w Amsterdamie; fot. Mariordo; lic. CC BY-SA 3.0