AKTUALNOŚCI

Wrocław: Zaczęły obowiązywać zapisy uchwały o Parku Kulturowym „Stare Miasto”

Obowiązywać zaczynają dziś przepisy Uchwały o Parku Kulturowym „Stare Miasto”, przyjętej 10 kwietnia 2014 roku przez wrocławską Radę Miasta.

autor: Tumi-1983 / Wikimedia Commons lic. CC BY-SA 3.0

autor: Tumi-1983 / Wikimedia Commons lic. CC BY-SA 3.0

Park kulturowy obejmuje obszar około 210 hektarów. W jego skład wchodzą tereny Starego Miasta w granicach fosy miejskiej, Wyspy Odrzańskie, Ogród Botaniczny, Ostrów Tumski, park Słowackiego, Promenada Staromiejska oraz plac Kościuszki. Jego granica bliska jest z granicą zespołu historycznego Wrocławia, uznanego w roku 1994 za Pomnik Historii.

Problemem obszaru, na którym uchwalono Park Kulturowy, były reklamy i inne obiekty, wieszane bez zgody konserwatora zabytków. Na dostosowanie się do nowych przepisów wszyscy użytkownicy przestrzeli mieli ponad rok. Z centrum zniknąć miały reklamy zasłaniające elewacje budynków czy przyczepy reklamowe parkujące na chodnikach. Plakaty i ogłoszenia naklejać od dziś można naklejać tylko na słupy reklamowe. Z chodników zniknąć mają stojaki, zapraszające klientów lokali. Nowe przepisy dotyczą także działalności usługowej i handlowej prowadzone poza budynkami.

Na terenie Parku Kulturowego „Stare Miasto” we Wrocławiu regulacje dotyczą również prowadzenia robót budowlanych, składowania i magazynowania odpadów oraz organizacji wydarzeń.