AKTUALNOŚCI

Ścieżki rowerowe w opuszczonych tunelach Londynu

Niedawno pojawił się pomysł udostępnienia niewykorzystywanych dotąd podziemnych tuneli w Londynie, pieszym oraz rowerzystom. Projekt pracowni Gensler, który ma pomóc w odkorkowaniu ulic, kilka dni temu otrzymał nagrodę dla najlepszego projektu koncepcyjnego w konkursie London Planning.

Ścieżki rowerowe w podziemnych tunelach w Londynie

Ścieżki rowerowe w podziemnych tunelach w Londynie, Źródło: Gensler

Podziemne trasy rowerowe w pewnym stopniu mają ograniczyć ruch na londyńskich drogach, przenosząc ruch pieszy i rowerowy pod ziemię. W opuszczonych i nieużytkowanych tunelach, na razie tylko dwóch (w przyszłości być może projekt wdrożony będzie również w podziemnych odcinkach pod Goodge Street i Stockwell), znaleźć mają się nie tylko chodniki dla pieszych, czy ścieżki rowerowe, ale także kawiarnie.

Propozycja - mapa metro

Źródło: Gensler

Każda ze ścieżek miałaby być pokryta kinetyczną nawierzchnią, wykorzystującą tarcie opon do produkcji energii elektrycznej.

Podziemne tunele Londynu

Źródło: Gensler

Projekt pracowni Gensler wyklucza konieczność podłączenia tuneli w sposób bezpośredni do poziomu gruntu. Dostęp możliwy ma być poprzez stację metra. Dodatkowo zakłada się możliwość wypożyczenia rowerów, które będą czekać w wyznaczonych miejscach.

Zaciekawionych tematem zapraszam do obejrzenia tego filmiku.

  • jar_007

    Słabe. Miejsce ludzi jest na powierzchni, a nie w podziemiach. No chyba że umożliwiałoby to pokonanie trasy, której nie da się pokonac inaczej, ale to nie w tym przypadku.

  • Podobno Londyńskie drogi są wyjątkowo niesprzyjające rowerzystom – być może własnie dlatego projekt ma sens 😉

  • g1

    Londyńskie środowiska rowerowe krytykują pomys kładek Fostera jak i tuneli.

    Natomiast londyńskie ulice są na pewno przyjemniejsze do jazdy niż polskie.