AKTUALNOŚCI

Pekin: Władze stworzyły katalog obiektów niepożądanych w mieście

26 lipca władze Pekinu zdecydowały o wprowadzeniu zakazu lokowania oraz rozbudowy uczelni oraz szpitali w okolicach Zakazanego Miasta. Chińczycy liczą, że dzięki temu uda się zdecentralizować stolicę, poprawić jakość powietrza i zmniejszyć uciążliwości komunikacyne.

Już dziś w centralnych dzielnicach Xicheng oraz Dongcheng zabronione jest funkcjonowanie przemysłu, hurtowni oraz magazynów. W obrębie całego Pekinu nie mogą działać m.in. przemysł tekstylny, budowlany, papierniczy, elektrownie węglowe czy centra logistyczne. Miasto ogranicza także budowę hoteli, biurowców oraz hal wystawowych w centralnych dzielnicach. Zdecydowało o tym wspólnie 10 wydziałów w pekińskich władzach, w tym miejska komisja rozwoju i reform, które stworzyły specjalny dokument dotyczący planowania i możliwości lokowania nowych obiektów w mieście. Katalog ten stworzony został dla lepszego rozwoju Pekinu, miasta cierpiącego na przeludnienie, problemy transportowe, braki wody pitnej czy niską jakość powietrza. Lista obiektów niepożądanych ma uciąć rozwój kontrolowany głównie przez warunki gospodarcze, uchronić wartości przyrodnicze i dać więcej miejsca lokalnym społecznościom.

Pekin

Populacja Pekinu na koniec 2013 wynosiła ponad 21 milionów. W samym mieście zarejestrowanych jest 5 milionów pojazdów. Jednym z największych problemów stolicy Chin jest smog.

Źródło: English.news.cn
Grafika: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/81/View_of_Beijing.jpg