Powstanie pierwsza opera o planowaniu przestrzennym

Walka mieszkańców z działaniami władz Nowego Jorku w latach 60-tych przeniesiona zostanie na pole sztuki operowej. Jeśli projekt dojdzie do skutku, będzie to prawdopodobnie pierwsza sztuka o planowaniu przestrzennym.

O nowojorskim konflikcie pisaliśmy w ramach życiorysu Roberta Mosesa – wizjonera, politologa i zwolennika ruchu samochodowego, który pełnił funkcję głównego planisty miasta. Moses był zwolennikiem powstania tras ekspresowych, przecinających miasto i wymagających tysięcy wyburzeń. Wzbudziło to sprzeciw wielu mieszkańców, których przedstawicielką została dziennikarka i aktywistka miejska – Jane Jacobs. Promowała ona wizję miasta bezpieczniejszego, pełnych życia ulic. W Stanach Zjednoczonych spór ten określany jest jako pojedynek Dawida z Goliatem.

Nowy Jork panorama Moses

źródło: mosesjacobsopera.com

Dzięki kompozytorowi Juddowi Greensteinowi oraz reżyserowi Joshua Frankelowi spór ten będzie można zobaczyć na deskach Opery w Nowym Jorku. Na pomysł wpadli po wspólnej pracy nad krótkometrażowym filmem o architekturze Nowego Jorku. Oboje dorastali w mieście i są związani z miejscami, o które spierali się Moses i Jacobs. Opera przedstawiać ma różne wizje miasta: Roberta Mosesa – uporządkowanych ulic, gdzie priorytet miał ruch samochodowy oraz Jacobs – miasta pełnego życia o dużej gęstości i różnorodności osiedli, miasta zarówno dla kierowców jak i pieszych. Twórcy zapewniają, że głównym tematem opery ma być miasto i jego mieszkańcy.

Opera jest na razie we wstępnych fazach i nie wiadomo za jaki czas nastąpi jej premiera. Więcej informacji dostępne jest na stronie projektu mosesjacobsopera.com.

A tymczasem zapraszamy do obejrzenia krótkometrażowego filmu „Plan of The City”, stworzonego przez Greensteina i Frankela: