Rower metropolitalny dla Trójmiasta
Na początku kwietnia zawarto umowę przystąpienia do projektu systemu roweru publicznego w obszarze metropolii trójmiejskiej.
Ma być największy system wypożyczalni rowerów pod względem obszaru w Polsce. Poza Trójmiastem wolę przystąpienia do projektu zadeklarowały Pruszcz Gdański, Tczew, Sierakowice, Rumia, Reda Somonino, Stężyca, Kartuzy, Żukowo, Puck oraz Władysławowo. Za jego uruchomienie oraz organizację odpowiadać ma Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Trójmiejski system roweru publicznego ma funkcjonować przez cały rok. W sezonie letnim liczba rowerów ma wynosić około 3,5 tysiąca.
Rowery mają być wyposażone w GPS i akcelerometry oraz urządzenia umożliwiające wypożyczenie za pomocą karty kredytowej, karty miejskiej lub telefonu. W trójmiejskim systemie nie będzie konieczne montowanie stacji dokujących. System zintegrowany ma być z innymi środkami komunikacji publicznej – zarówno pod względem taryfy, jak i lokalizacji głównych punktów węzłowych.
Warszawa najliczniejsza
Obecnie największym systemem wypożyczalni rowerów w Polsce jest warszawskie Veturilo. Od tego roku liczba stacji powiększyła się do 316, a rowerów do 4 660. W stolicy oraz sąsiednim Konstancinie wypożyczać można również rowery dziecięce oraz tandemy. Na wprowadzenie rowerów miejskich zdecydowały się również m.in. Kraków, Poznań, Łódź, Bydgoszcz, Lublin czy Opole.