AKTUALNOŚCI

Korea Płn.: Uroczyste otwarcie nowej dzielnicy w stolicy

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un w pierwszych dniach kwietnia uroczyście otworzył nową dzielnicę Pjongjangu.

Dzielnica budowana była od roku i w pierwotnych zamieszeniach oddana do użytku miała być jeszcze w grudniu. W rejonie ulicy Ryomyong zamieszkać ma ponad 30 tysięcy osób. Nazwa głównej ulicy nawiązuje do koreańskiej rewolucji.

fot. Biuro prasowe Korei Płn.

W ramach projektu powstał między innymi 70-piętrowy wieżowiec, który został jednocześnie drugim pod względem wysokości budynkiem w Pjongjang. Dzielnica składa się jednak z wielu budynków o zróżnicowanej wysokości. Odmienne są również kolory elewacji budynków.

W dzielnicy wprowadzone zostały między innymi rozwiązania przyjazne środowisku: na wielu z obiektów zainstalowane zostały panele społeczne, tak samo zasilane są światła uliczne. W planach znalazły się również m.in. zastosowanie energii geotermalnej.

 

Choć otwarcie nowej dzielnicy zostało wypromowane wśród dziennikarzy, także zagranicznych, Kim Dzong Un nie wygłosił przemówienia. Sama dzielnica była jednak od dawna oczkiem w głowie koreańskiego wodza. Ma stać się symbolem jego rządów. Organizację państwowych uroczystości jej otwarcia do ostatniej chwili trzymano w tajemnicy. Szacunkowy koszt budowy wyniósł ok. 0,8 mld złotych.

 

 

W dzielnicy powstały obiekty handlowe i usługowe. Miejsce znalazły tam także obiekty edukacyjne czy centra społeczne i kulturaln, co podkreślać ma nacisk na naukę i talenty w Korei Północnej.