Poznańska Mapa Barier

Powstała na wzór mapy, która już istnieje w Warszawie i stanowiła inspirację do działania dla poznańskich studentów. Jest społecznym projektem, który ma pomóc mieszkańcom i miastu. O czym mowa?

Poznańska Mapa Barier

Poznańska Mapa Barier to projekt studentów Akademickiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej (AKNGP) z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukazuje ona miejsca stanowiące bariery dla osób niepełnosprawnych oraz tych, którzy mają na co dzień utrudnione poruszanie się po mieście, takich jak osoby starsze lub matki z dziećmi. Zaprezentowana w marcu tego roku na VIII Dniu Urbanisty zorganizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich mapa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W chwili, gdy projekt ujrzał światło dziennie, obszar analizy obejmował jedynie starówkę z wyłączeniem Starego Rynku. Dlaczego bez niego? Ponieważ studenci stwierdzili, że mimo swojego niepowtarzalnego klimatu cały Rynek jest jedną, wielką barierą, ale ze względów historycznych nie będzie możliwości do dużych zmian na jego terenie.

Zamysłem projektu jest stworzenie mapy, która będzie sygnalizowała, w których rejonach występują bariery i z jakim natężeniem. Mapa ma służyć przede wszystkim mieszkańcom, ale skorzystają na tym również urzędnicy, którzy będą mieli doskonały materiał do analizy i wskazane czarno na białym, którymi terenami trzeba zająć się priorytetowo. A jest co poprawiać, na samym obszarze Starego Miasta naliczonych zostało niemal 350 barier. Średnia ich gęstość to 133 bariery na kilometr kwadratowy. Poznańska Mapa Barier doskonale pokazuje problem, z którym muszą borykać się osoby z różnymi typami niepełnosprawności. Od nierównych chodników (których łączna długość wynosi około 5 kilometrów!) przez niedostosowane przejścia dla pieszych, za wysokie krawężniki, przeszkody na drodze użytkownika takie jak wyrastające spod nóg słupki do niczego nie służące, lampy czy hydranty, aż po niedostosowane przystanki komunikacji i schody. Te rzeczy, na które w większości nie zwracamy uwagi, ponieważ nie stanowią dla nas większego problemu, są utrapieniem osób poruszających się na wózkach czy osób niewidomych. Ale nie tylko. Wyżej wymienione przeszkody stanowią poważny problem dla matek z dziećmi i osób starszych. Również te osoby skorzystają na powstającej mapie barier.

Od momentu prezentacji Poznańska Mapa Barier rozrosła się o kolejne obszary. W okresie wakacyjnym studenci mają wolne, ale od października prace ruszyły ponownie, a mapa będzie się powiększała o kolejne tereny tak, by objąć możliwie jak największy obszar. Ale na tym prace studentów nie ustaną, ponieważ istnieją również plany wprowadzania aktualizacji mapy o miejsca, w których bariery zostały zlikwidowane.

Poznańską Mapę Barier opracowaną przez studentów należących AKNGP na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych możecie zobaczyć TUTAJ oraz poniżej:

Autor: Adam Wronkowski