Otwarcie trasy W-Z w Łodzi

Dziś o godz. 4:44 z nowej pętli na Olechowie odjechał pierwszy tramwaj, zwiastując tym samym zakończenie prac na łódzkiej trasie W-Z. Dostępne są również wszystkie jezdnie dla kierowców na całym przebiegu trasy.

Przebudowa trasy W-Z w Łodzi trwała około 2 lat i kosztowała niemalże 800 mln zł. W jej ramach zmodernizowane zostało torowisko tramwajowe łączące centrum miasta z zachodnimi oraz wschodnimi krańcami miasta, gdzie znajdują się duże obszary mieszkaniowe. Powstał także pierwszy od ponad 20 lat nowy odcinek torowiska, dzięki któremu z tramwajów mogą korzystać mieszkańcy Janowa i Olechowa, silnie urbanizujących się osiedli.

Nowością na odcinku centralnym trasy W-Z jest 250-metrowy tunel między ulicami Kościuszki i Piotrkowską. Nad nim powstał tzw. Przystanek Centrum, gdzie od dziś krzyżują się dwie główne trasy tramwajowe w Łodzi – Wschód-Zachód oraz Łódzki Tramwaj Regionalny, co znacznie ułatwia przesiadki na tym zatłoczonym skrzyżowaniu. Konstrukcja przystanku została wykonana według zwycięskiego projektu architekta Jana Gałeckiego. W odróżnieniu od dominującego w łódzkich elementach małej architektury koloru antracytowego, wiata nad Przystankiem Centrum wyróżnia się kolorowym, przypominającym witraż dachem wykonanym ze specjalnej folii oraz białymi podporami, koszami na śmieci i ławkami.

Źródło: Agencja Gazeta

W ramach przebudowy trasy W-Z wykonany został także Obszarowy System Sterowania Ruchem, do którego podłączone została zdecydowana większość łódzkich skrzyżowań posiadających sygnalizację świetlną. W zamyśle OSSR jest upłynnienie ruchu w mieście poprzez regulację cykli świateł oraz nadanie możliwie największego priorytetu komunikacji miejskiej.

Źródło: Dziennik Łódzki

Z racji zakończenia przebudowy trasy W-Z oraz jutrzejszego święta Wszystkich Świętych, poruszanie się komunikacją miejską w dniach 31.10 i 1.11 jest darmowe. Mieszkańcom oraz odwiedzającym Łódź zalecamy ostrożną jazdę oraz lekturę nowych rozkładów linii tramwajowych oraz autobusowych. Znaleźć je można m.in. na stronach łódzkiego MPK: http://www.mpk.lodz.pl/