Nowy najwyższy budynek Polski to Varso Tower

Po 65 latach następuje zmiana na pozycji lidera w klasyfikacji najwyższych budynków w Polsce biorąc pod uwagę wysokość architektoniczną. Wieżowiec Varso Tower jest bowiem wyższy od Pałacu Kultury i Nauki zarówno w tej kategorii, jak i rankingu wysokości do dachu.

Varso Tower | fot. HB Reavis

Varso Tower | fot. HB Reavis

Zakończyła się główna część prac konstrukcyjnych w warszawskim biurowcu Varso Tower (HB Reavis). Budynek zaprojektowany przez studio Foster + Partners osiągnął wysokość 230 metrów. Na jego szczycie trwa montaż iglicy. Budynek stał się najwyższym w Polsce zarówno pod względem wysokości mierzonej do dachu, jak i wysokości architektonicznej. Po montażu całej iglicy, Varso Tower osiągnie 310 metrów.

Sześć dekad “Daru Stalina” na czele listy

Osiągnięcie ponad 230 metrów oraz montaż iglicy oznacza, że w obu kategoriach prymu nie wiedzie już Pałac Kultury i Nauki, oddany do użytku w 1955 roku. Jego budowa trwała trzy lata. Budynek projektu Lwa Rudniewa oraz zespołu współpracowników z ZSRR i Polski miał być “darem” Związku Radzieckiego. Jest przykładem architektury okresu realizmu socjalistycznego. Wpisany został do rejestru zabytków w 2007 roku. W 2020 roku Pałac Kultury i Nauki skończył 65 lat i przez tyle nosił miano najwyższego budynku w Polsce.

Były już jednak wieżowce, które wyprzedziły Pałac Kultury i Nauki w kategorii wysokości do dachu. Ten bowiem zlokalizowany jest na wysokości 187,68 metrów. Położony jest niżej niż dach apartamentowca Złota 44 (192 metry), a także wrocławskiego Sky Tower (206 metrów).

Pałac Kultury wciąż był najwyższym budynkiem, biorąc pod uwagę wysokości budynku z iglicą. Ta od 1994 roku (data budowy wsporników antenowych w ramach iglicy) wynosiła 237 metrów.

Najwyższy w Unii Europejskiej, ale nie w Europie

Najwyższe budynki Europy Łachta Centr Varso Shard

Varso Tower, po montażu iglicy i osiągnięciu wysokości architektonicznej 310 metrów, stanie się najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej. Najwyższe budynku wspólnoty znajdują się we Frankfurcie nad Menem (Commerzbank Tower z 1997 roku oraz Messeturm z 1990 roku). Kolejne dwa miejsca zajmują obiekty z Madrytu.

Warszawski biurowiec byłby liderem nawet, gdyby Unii Europejskiej nie opuściła Wielka Brytania. Iglica najwyższego budynku w tym kraju, wieży The Shard jest bowiem kilkadziesiąt centymetrów niżej względem poziomu terenu niż zwieńczenie iglicy Varso. Do dachu jest jednak 14 metrów wyższy.

Choć Varso Tower będzie najwyższym budynkiem Unii Europejskiej, to wyższe budynki znajdziemy nie tak daleko od granic Polski. Wyższe wieże biurowe powstały bowiem w Rosji. Liderem jest Łachta Centr (Лахта Центр) w Petersburgu. Początkowo wieże planowano w historycznej dzielnicy Ochta, jednak protesty mieszkańców oraz UNESCO skutkowały przeniesieniem wieży poza obwodnicę miejską, w rejon Zatoki Fińskiej. Cztery wyższe budynki znajdują się w moskiewskim zagłębiu biurowym (Moskiewskie Międzynarodowe Centrum Biznesowe). Z tego powodu Varso nie będzie mogło poszczycić się tytułem najwyższego budynku w Europie.

Polska konstrukcja była już najwyższą na świecie

Pałac Kultury nie był najwyższą konstrukcją wzniesioną w Polsce. Prym wiódł bowiem maszt w Konstantynowie w gminie Gąbin z roku 1974. Maszt o wysokości blisko 650 metrów runął w 1991, w wyniku błędu przy pracach konserwacyjnych. Jednak aż do 2008 roku, to jest do czasu budowy obecnego najwyższego budynku świata, Burdż Chalifa, nosił tytuł najwyższej wzniesionej przez człowieka konstrukcji.