AKTUALNOŚCI

Książka: MOK – Ilustrowany atlas architektury północnego Mokotowa

Mokotów. Dziś jedna z dzielnic Warszawy, niegdyś podwarszawska wieś o nazwie Mokotowo. Obszar od zawsze pełny zieleni, początkowo służył jako lokalizacja domów letniskowych Warszawiaków, po przyłączeniu do granic Warszawy w 1918 roku przeżył okres szybkiego oraz burzliwego rozwoju. Zmieniająca się polityka miasta miała duży wpływ na ukształtowanie tej ważnej w strukturze miasta dzielnicy. 

IMG_20151129_074319

MOK – ilustrowany atlas architektury północnego Mokotowa to kolejny po SAS. Ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy oraz Żol. Ilustrowany atlas architektury Żoliborza materiał opracowany przez zespół Centrum Architektury. Atlas przedstawia 60 wyselekcjonowanych budynków, założeń architektonicznych, rzeźb i dekoracyjnych detali znajdujących się na terenie warszawskiego Mokotowa, od najstarszych po najnowsze. Podobnie jak w opracowaniu dotyczącym Żoliborza, autorzy starannie wybrali najciekawsze realizacje. Każdy obiekt opatrzony jest jedną ilustracją i krótkim opisem w języku polskim i angielskim. Prezentacje poprzedza dwujęzyczny wstęp z zarysem historii dzielnicy.

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, projekt Jan Witkiewicz-Koszczyc, rys. Ł. Gadomski

Budynki i detale zostały przedstawione za pomocą precyzyjnej, syntetycznej ilustracji. Taki sposób prezentacji architektury pozwala zrozumieć podstawowe założenia przestrzenne poszczególnych projektów, niezakłócone ograniczeniami, z jakimi mamy do czynienia w przypadku zdjęć budynków (zasłaniające je drzewa, inne obiekty czy elementy infrastruktury miejskiej, brak dostępu z niektórych stron, zmiany modernizacyjne). Tym samym mamy szansę lepiej poznać pierwotny zamysł architekta, a często – porównać stan obecny budynku ze stanem oryginalnym.

Książkę polecam przede wszystkim osobom zainteresowanym architekturą Warszawy, a jeszcze bardziej tym, którzy po niej lubią spacerować. Książka może być źródłem ciekawych spacerowych inspiracji. Dla varsawianistów pozycja obowiązkowa!


MOK – ilustrowany atlas architektury północnego Mokotowa

Pomysł, opieka artystyczna, projekt i skład Magdalena Piwowar
Rysunki: Maciej Drążkiewicz, Łukasz Gadomski
Tekst Joanna Koszewska, Grzegorz Mika
Redakcja Paweł Pokora
Konstultacja merytoryczna Leszek Piskowski
Tłumaczenie Zosia Sochańska
Redaktor prowadząca Agnieszka Rasmus-Zgorzelska
Koordynacja Mateusz Bzówka
Rok wydania 2015
Format 130×200 mm
Nakład 2000 egz.
Oprawa twarda
Cena 39 zł
Wydawca Fundacja Centrum Architektury, Warszawa
Dystrybucja Bęc Zmiana

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa
Partnerzy premiery: Szkoła Główna Handlowa, Bar Wieczorny, Lukullus


Książkę zrecenzowaliśmy dzięki uprzejmości Centrum Architektury. 

CA-1_coupe

Centrum Architektury to fundacja zarejestrowana w Warszawie w 2011 roku. Powstała z potrzeby rozwijania i popularyzacji wiedzy o architekturze.

Architektura dotyczy wszystkich – i projektantów, i użytkowników, zatem:
– trzeba rozmawiać o niej i z jednymi, i z drugimi,
– trzeba szukać sposobów na tłumaczenie jej nieprofesjonalistom,
– trzeba dbać o to, by architektura była nie tylko ładna, ale i mądra,
– im więcej wiedzy i rozmowy o architekturze, tym lepsze środowisko, w którym żyjemy.

Organizację, tworzą obecnie trzy osoby, z wieloletnim doświadczeniem w projektach edytorskich, wystawienniczych, edukacyjnych i artystycznych związanych z architekturą, urbanistyką i wzornictwem: Grzegorz Piątek, Agnieszka Rasmus-Zgorzelska, Aleksandra Stępnikowska.

www.centrumarchitektury.orgfacebook.com/centrumarchitektury