Niezbędnik Urbanisty: PROCAD Plan Miejscowy

Kolejnym narzędziem, które w pełni zasługuje na dołączenie do grona “Niezbędnika urbanisty” jest PROCAD Plan Miejscowy. Moim zdaniem, jest to jeden z najciekawszych dodatków do AutoCad’a przydatnych przy pracy urbanisty.

Plan miejscowy

Czym dokładnie jest Procad Plan Miejscowy?

Według opisu ze strony producenta, jest to program przeznaczony jest do tworzenia i rozwijania  miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz podobnych opracowań.  Wielkim plusem programu jest fakt, że w częsci graficznej (odzworowania poszczególnych elementów) jest częściowo zgodny z oznaczeniami z Rozporządzenia Ministra infrastruktury w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz normy PN-B-01027. Takie rozwiązanie umożliwia na szybkie projektowanie oraz odpowiednie graficzne odwzorowywanie oznaczeń planu, co znacznie upraszcza pracę. Dotyczy to nie tylko wypełnień powierzchniowych, ale także linii.

Kolejną przydatną funkcją programu PROCAD Plan Miejscowy jest precyzyjne znakowanie oraz liczenie jednostek planistycznych bez konieczności troski o porządek i kolejną numerację. Dzięki zautomatyzowanemu procesowi tworzenia kolejnych jednostek projektanci mogą więcej czasu poświęcić na koncepcję urbanistyczną, rozpatrywanie wniosków czy szczegółowe zapisy. Wszystkie dostępne funkcje są zrozumiałe i intuicyjne dla urbanistów, architektów i planistów, pracujących w środowisku MPZP.

Legenda?

Każdy, kto kiedykolwiek wykonywał legendę w AutoCadzie, z pewnością wie, jakie to skomplikowane.  Na szczęście, używając Procad-a eliminujemy ten problem, bo program automatycznie tworzy legendę składającą się ze wszystkich elementów zastosowanych w bieżącym widoku pracy. Oczywiście, legendę możemy dopasować do własnych potrzeb.

Legenda wytworzona za pomocą Procad Plan miejscowy - źródło : PROCAD

A co z liczeniem powierzchni?

Całe szczęscie – tym też Procad potrafi się zająć. Program automatycznie tworzy tabelaryczne zestawienia powierzchni poszczególnych opracowań. Typ zestawienia można w prosty sposób dostosować do swoich potrzeb – można wybierać zarówno zestawienie zawierające listę każdego obszaru oddzielnie, a także zestawienie zbiorcze – segregujące według danego typu grupy obszaru.

Wymagania systemowe

Program do działania wymaga zainstalowanego programu z rodziny AutoCAD – może to być AutoCAD Civil, Architecture czy też Map3D. Dzięki temu, udaje się powiązać środowiska Microstation, Esri i CAD – pozwala to na tworzenie planów miejscowych w postaci wektorowej wraz z bazą danych.

Podsumowanie

Moim zdaniem, Procad Plan Miejscowy jest programem, który upraszcza pracę nad planami miejscowymi oraz innymi opracowaniami tego typu w środowisku CAD. Zdecydowanie warto go wypróbować – producent udostępnia 30-dniową wersję próbną, dzięki której możemy się przekonać, czy program jest nam niezbędny. Wydaje mi się jednak, że ciężko będzie po miesiącu zrezygnować z korzystania z tego programu.