Niezbędnik Urbanisty: ArcGIS for AutoCAD

Wszyscy, którzy wykonywali kiedyś większy projekt, wymagający połączenia wektoryzacji z bazami danych, wiedzą, jak wygodne byłoby połączenie prostoty rysowania w AutoCadzie z możliwościami systemu GISowego, jakim jest ArcGis. Ale czy to możliwe?

esri_arcgis_for_autocadOczywiście, że tak. Esri, producent ArcGisa opublikowało wtyczkę do AutoCad’a o nazwie ArcGIS for AutoCAD, która umożliwia zapewnienie interoperacyjności między tymi dwoma programami. Dzięki niemu, projektując w AutoCadzie możemy w prosty sposób wykorzystać mapy, serwisy mapowe oraz inne funkcje dostępne dzięki ArcGisowi.

Oprócz wykorzystywania gotowych już danych Gisowych, możemy także je modyfikować z poziomu Autocada. To istotne usprawnienie – nie musimy wykonywać operacji na dwóch programach. Każdą operację możemy wykonać za pomocą dosłownie paru kliknięć. Program jest obsługiwany z poziomu ‘wstążki’ – po zainstalowaniu, pojawia się ona w formie dodatkowego menu, gdzie widoczne są wszystkie funkcje oferowane przez program.

Wstążka

Bardzo ciekawą funkcją jest możliwość wczytania podkładów Esri Maps za pomocą serwisu WMS – zapewniają one świetną bazę dla naszych opracowań. Przydatne może być także narzędzie nadawania georefencji naszym projektom bezpośrednio z poziomu AutoCada.

Dodatek współpracuje z AutoCadem od wersji 2010 wzwyż, na systemach zarówno 32, jak i 64 bitowych. Aplikację można pobrać bezpłatnie od jej producenta pod tym adresem. Do pobrania wymagane jest konto Esri Global Account.

Czy warto instalować ten program? Jeśli do projektowania wykorzystujemy obydwa, to myślę, że nie ma nad czym się zastanawiać.

Takie połączenie Cada z Gisem występuje także  w postaci oddzielnego programu firmy Autodesk – AutoCad Map 3D, o którym wkrótce przeczytacie w Niezbędniku Urbanisty.