Niezbędnik Urbanisty: AUTODESK InfraWorks 2014

InfraworksPrzedstawiamy kolejne narzędzie przydatne planistom – tym razem jest to produkt firmy Autodesk. Oprogramowanie InfraWorks pozwala na modelowanie i wizualizowanie w 3D, poprzez połączenie danych  CAD, GIS i BIM (mogą to być dane zarówno 2D, jak i modele 3D). Jest ono doskonałym narzędziem nie tylko do projektowania, ale również do zarządzania wielkoskalowymi modelami infrastruktury.

Narzędzie to pozwala na szybkie generowanie modeli 3D. Jakie jest więc zastosowanie programu? Na pewno tworzenie trójwymiarowych modeli miast, a także wizualizowanie koncepcji rozbudowy czy przebudowy danego obszaru. Z łatwością wykonamy w nim projekt dotyczący infrastruktury (projektujemy drogi, sieci uzbrojenia terenu).  Co ważne, za pomocą tego oprogramowania możemy wyznaczyć np. alternatywny przebieg istniejącej już sieci uzbrojenia terenu.

Miałam przyjemność uczestniczyć w warsztatach z oprogramowania InfraWorks 2014. Co zaciekawiło mnie w tym narzędziu?

  • Bez większych problemów możemy importować do środowiska InfraWorks modele wykonane wcześniej w programach AutoCAD Civil 3D, Autodesk Revit, Autodesk 3ds Max Design.
  • Dość szybko możemy nawigować na jednym modelu pomiędzy alternatywami przebiegu np. dróg ( w łatwy sposób możemy porównywać te modele).
  • Możemy bez problemu nakładać na obiekty tekstury (przy wykorzystaniu biblioteki materiałów). Po wykonaniu odpowiednich operacji możemy przypisać do danego typu np. budynków, odpowiednie tekstury, tak aby całą operacja przebiegała automatycznie (bez monotonnego klikania).
  • Twórcy programu pozwalają nam na kontrolowanie otoczenia: możemy ustawić siłę i kierunek wiatru, czy stopień zachmurzenia. Dzięki temu modele stają się jeszcze bardziej rzeczywiste.
  • Bez problemu stworzymy też filmy (wyglądające naprawdę profesjonalnie) – zestaw narzędzi służący do tego jest wzbogacony dokładnymi opisami.
  • Dzięki aplikacji Autodesk InfraWorks 360 zespół projektowy może przeglądać i komentować projekt w czasie pracy w terenie – pozwala to usprawnić pracę w zespole.

Warto wypróbować to oprogramowanie i przekonać się na własnej skórze o jego zaletach, jak i wadach.

Stworzenie mapy 3d może okazać się świetną zabawą!

Więcej informacji o produkcie na stronie producenta.