Mistrzowskie miasta – Cuiabá

Najgorętsze miasto Brazylii – takim mianem może poszczycić się miasto zlokalizowane w geodezyjnym centrum Ameryki Południowej – Cuiabá.

cities_map

Cuiabá – miasto  o powierzchni 127 km kw, w granicach którego mieszka 556 tysięcy osób. Początki Cuiaby sięgają 1719 roku, kiedy dotarli tam poszukiwacze złota. Powstałe miasteczko zostało dotknięte w 1746 roku przez potężne trzęsienie ziemi, które spowodowało dewastację wielu cennych budowli, z których część na szczęście zachowała się do  dziś w  centrum miasta. Na początku XIX w., w 1818 r. Cuiabá zyskała prawa miejskie, a niespełna 20 lat później – w 1835 r. została stolicą stanu Mato Grosso, położonego we wschodniej części Brazylii. Od 1960 roku nastąpił gwałtowny  wzrost  liczby ludności wskutek nowo-utworzonej stolicy kraju – Brasilii oraz polepszenia połączeń regionalnych (budowa autostrad na osi wschód-zachód). Na przestrzeni 20 lat (1960 – 80) liczba ludności wzrosła pięciokrotnie z  50 do 250 tys. mieszkańców.

Ekosystemy w Mato Grosso źródło: http://araraslodge.com.br/index.php?option=com_content&view=article&id=124%pantanal-pousada-araras-04-noites-al-31&catid=124:tours-e-estadias&Itemid=124&lang=en

Cuiaba słynie z tego, iż często jest określana mianem zielonego miasta. Charakterystyczne  położenie stolicy stanu Mato Grosso, pomiędzy trzema odmiennymi ekosystemami – Puszczą Amazońską, sawanną oraz bagnami sprawia, iż Cuiabá przyciąga wielu turystów chcących podziwiać faunę i florę pobliskich dzikich terenów. Można również spotkać się z określeniem, iż Cuiabá to południowa brama Amazonii. Pozostając przy zagadnieniach przyrodniczych warto wspomnieć także o znaczącym czynniku miastotwórczym Cuiaby – rzece Cuiabá, która jeszcze na początku XX w. była głównym korytarzem transportowym w tym regionie. Pod  względem gospodarki głównym źródłem zysków miasta jest przemysł spożywczy oraz sektor usług komercyjnych.

W nagłówku wspomniano o dwóch cechach wyróżniających Cuiabę spośród innych miast Brazylii. Pierwsza to temperatura. W Cuiabie największe mrozy sięgają +10 stopni Celsjusza, zaś w okresie letnim temperatura potrafi utrzymywać się na poziomie +40 stopni. Drugim wyróżnikiem jest położenie miasta. Miasto jest oddalone od oceanów: Spokojnego oraz Atlantyckiego o bardzo zbliżoną odległość (ok. 2000 km).

Pomimo bardzo szybkiej urbanizacji w drugiej połowie lat XX w. część miasta zachowała swoją historyczną tożsamość. Mowa o położonym w samym sercu miasta zespole  400 budynków utworzonych w okresie 1722 – 1900.

Przygotowania do Mistrzostw Świata

Wybór Cuiaby jako miasta organizującego  Mistrzostwa Świata był dla wielu zaskoczeniem. Całkowity koszt organizacji mistrzostw wyniósł 1,4 mld dolarów, z czego ponad połowa została przeznaczona na rozwój sieci kolejowej łączącej centrum miasta, stadion oraz lotnisko. Inwestycji tej, której koszt sięgnął blisko 715 mln $, nie udało się w pełni ukończyć na czas. Drugim wielkim przedsięwzięciem było przygotowanie stadionu piłkarskiego.

Arena Pantanal, źródło: http://pt.wikipedia.org/wiki/Arena_Pantanal#mediaviewer/Ficheiro:Cuiaba_Arena.jpg

Arena Pantanal – miejsce zmagań piłkarzy w 4 meczach fazy grupowej to obiekt powstały w miejscu  Estadio Jose Fragelli (Verdao) – niegdyś głównego ośrodka sportu w Cuiabie, zburzonego w 2010 roku. Nowy stadion jest w stanie pomieścić blisko 43 tys. osób i zapewnia 15 tys. miejsc postojowych.Pomimo wielu opóźnień prac poprzez  m.in. niespodziewany pożar oraz śmierć na budowie jednego z robotników, obiekt udało się ukończyć przed czasem.

Istotnym problemem Cuiaby jest niedobór hoteli. Reakcją na taki stan rzeczy było wykorzystanie szkół jako noclegowni oraz utworzenie kempingów. Dodatkowo uruchomiono także program, w ramach którego ok. 700 rodzin zarejestrowanych zostało na specjalnym portalu, aby mogły użyczać swoich mieszkań na czas MŚ za pieniądze.

Cuiabá to przykład na to, ze imprezy sportowe nie muszą być organizowane wyłącznie w wielkich metropoliach. Wraz z miastem Manaus, Cuiabá udowodniła, że nie tylko bardziej rozwinięte wschodnie wybrzeże Brazylii jest zdolne do organizacji mistrzostw, chociaż jak twierdzą mieszkańcy Cuiaby – miasto nie wykorzystało w pełni swojego potencjału.

[embed height=”500″]https://www.youtube.com/watch?v=v_oMn1kXVVk[/embed]