Co nowego w QGIS 2.4?

Zaledwie kilka dni temu ukazała się nowa wersja programu QGIS. Jest to już trzecia (stabilna) odsłona nowej edycji oprogramowania. Mowa oczywiście o QGIS 2.4.0 Chugiak. Doszukujemy się w niej wielu zmian. Poniżej przedstawiamy wam kilka nowości wybranych nowości. Oczywiście jeśli ktoś chce dowiedzieć się o wszystkich wprowadzonych udoskonaleniach, odsyłamy na oficjalną stronę twórców QGIS. Pełna lista zmian dostępna pod adresem:  http://changelog.linfiniti.com/qgis/version/2.4.0/.

Pierwsza, według nas najistotniejsza zmiana, to wprowadzenie wielowątkowego renderingu. Chyba każdemu z nas zdarzyło się stracić cierpliwość podczas pracy w QGIS. Wprowadzanie zmian, a następnie powolne odświeżanie widoku mapy naprawdę potrafi doprowadzić do szału. Jednak co oznacza wielowątkowe renderowanie? Od teraz QGIS rozkłada ten proces na wszystkie rdzenie procesora, dzięki czemu wydajność systemu znacznie wzrasta. Powoduje to minimalizację czasu wyświetlania kompozycji map po operacjach przesuwania czy też powiększania widoku. Niewątpliwie od teraz praca z QGIS będzie o wiele przyjemniejsza, a przede wszystkim bardziej płynna i  dynamiczna.

Przede wszystkim, nowa wersja QGIS wprowadza wiele zmian w znaczący sposób wpływających na wizualny efekt  opracowań mapowych. Pierwszym udoskonaleniem jest rozszerzenie możliwości samego wypełniania poligonów. Z tej zmiany zadowoleni będą szczególnie użytkownicy kładący duży nacisk na estetykę. Wersja QGIS 2.4 pozwala na zastosowanie gradientu wypełnienia od krawędzi do wnętrza poligonu. Mamy możliwość ustawienia przejścia między dwoma kolorami lub zastosowanie jednej z zaproponowanych palet barw. Ponadto możemy skorzystać z opcji tzw. odwróconych poligonów. Jest to funkcja służące do stylizowania obszaru poza danym poligonem. W wyniku otrzymujemy efekt maski, który jest niezmiernie przydatny podczas generowania serii wydruków przy użyciu narzędzia Atlas w Kompozytorze wydruków. Trzeba przyznać, że cieniowanie poza granicą obszaru poligonu jest dość efektowne, a nasze mapy wyglądają profesjonalnie.

QGIS 2.4.0 Chugiak - Odwrócone poligony

Dodatkowo twórcy QGIS postanowili ułatwić nam pracę przy doborze kolorów. Od teraz możemy skopiować lub przeciągnąć kursorem barwę w oknie symbolizacji warstwy. Dzięki temu nie będziemy już tracić czasu na żmudnym dopasowywaniu odcieni kolorów.

QGIS 2.4.0 Chugiak - Wypełnienie poligonów

Co więcej, QGIS 2.4 umożliwia nam podgląd mapy w odcieniach szarości oraz co ciekawe, możemy sprawdzić w jaki sposób będzie ona widziana przez osobę chorującą na protanopię lub daltonizm. Bez wątpienia jest to bardzo innowacyjna zmiana.

QGIS 2.4.0 Chugiak - Podgląd kolorów mapy

Kolejną istotną modyfikacją jest wprowadzenie paska do wykonywania operacji na danych w tabeli atrybutów. Kiedy włączymy swoją tabelę atrybutów zauważamy dodatkowy pasek narzędzi. To właśnie dzięki niemu możemy dokonać szybkiej modyfikacji wartości pól, bez konieczności wchodzenia w  Kalkulator pól.

QGIS 2.4.0 Chugiak - Dodatkowy pasek narzędzi w tabeli atrybutów

Inne również warte uwagi modyfikacje to:

  • nowe funkcje w Kompozytorze wydruków, jak np. możliwość dostosowania widoku tabel poprzez filtrowanie rekordów lub zmianę kolejności kolumn,
  • przechowywanie definicji warstw w pliku QLR, gdzie zawierane są dane dotyczące symbolizacji oraz ustawień danej warstwy,
  • opcja wielokrotnego etykietowania długich linii,
  • usprawnienie działania okna identyfikacji obiektu – jest ono teraz dokowalne, przez co nie zasłania już okna QGIS.

Przedstawiliśmy wam tylko nieliczne zmiany, jakie zaproponowali nam twórcy w nowej wersji oprogramowania QGIS. Trzeba przyznać, że jest ich sporo. A jakie modyfikacje cieszą was najbardziej?