Mistrzowskie miasta – Sao Paulo

Poprzednie artykuły z serii Mistrzowskie Miasta opisywały już takie miasta, jak Kurytyba, Manaus czy Brasilia. Dziś przedstawiamy czwarte spośród dwunastu gospodarzy – zapraszamy do Sao Paulo!

Sao Paulo to największe miasto Ameryki Południowej. Zajmuje powierzchnię 1523 km kw i jest zamieszkiwane przez ponad 11 milionów ludzi (21 milionów w całej aglomeracji), co sprawia, że miasto jest także wśród największych miast świata. Aglomeracja, położona w południowo-wschodniej częśći Brazylii jest stolicą regionu o takiej samej nazwie. Miasto często określane jest mianem głównego centrum finansowo-biznesowego tej części Ameryki. Tak sprofilowany kierunek rozwoju miasta przyciągnął dużą ilość imigrantów, którzy odpowiedzialni są za wytwarzanie niemalże 13% PKB! Oficjalnie mówi się, że w mieście można spotkać przedstawicieli około 100 różnych nacji. Jednakże, nie tylko biznes jest motorem rozwojowym miasta. Miasto często nazywane jest kulturalną stolicą Brazylii – wachlarz ofert wśród instytucji kulturalnych miasta powoduje, że każdy znajdzie odpowiednią pozycję dla siebie.

Urbanistyka i architektura miasta

São_Paulo_City

Tak duża powierzchnia miasta ma zdecydowanie ogromny wpływ na jego działanie. Wymagania infrastrukturalne w tak ogromnym ośrodku są wielkie – należy zapewnić odpowiednią przepustowość linii metra oraz arterii komunikacyjnych. O ile niestety zbyt niska przepustowość dróg jest problemem miasta (ale pamiętajmy o pewnej zasadzie – w takich aglomeracjach, bez względu na przepustowość drogi – zawsze osiągnie ona szczyt), o tyle transport publiczny funkcjonuje na najwyższym poziomie. Miasto jest obsługiwane codziennie przez ok. 16 000 autobusów miejskich, 12 linii metra oraz koleje: naziemną oraz podziemną. Transport lotniczy natomiast jest obsługiwany przez 3 lotniska zlokalizowane na terenie miasta. Co więcej, w Sao Paulo znajduje się największą ilość lądowisk helikopterów na świecie.

Sao Paulo powszechnie nazywane jest “Miastem Kontrastów”. Przydomek ten uzyskało między innymi dzięki zróżnicowanej, a jednocześnie ciekawej architekturze – w mieście można odnaleźć budynki zaprojektowane przez tak znanych architektów, jak Oscar Niemeyer. W bryłach zaobserwować można wiele różnorakich inspiracji – od Paryskiego Centre Pompidou do budynków w stylu Neoklasycystycznym.

Centralne dzielnice miasta są wyznaczone na siatce geometrycznej, wyznaczając równe kwartały zabudowy. Miasto, a w szczególności jego centralna część charakteryzuje się bardzo intensywną zabudową – wspomniane kwartały zabudowywane są najszczelniej, jak się da. Mimo tego, władze miasta starają się zapewnić jak największa ilość przestrzeni zielonych, które zapełniają każdą niezabudowaną przestrzeń. W siatce miasta warto zauważyć przebieg dróg ekspresowych, które nie zostały wyłączone poza teren centrum.

A tak miasto jest prezentowane przez organizatora Mistrzostw świata – FIFA

[yt video=”QfwcGHj7Ats” width=”560″ height=”340″ /]