AKTUALNOŚCI

Nowy Nikiszowiec: katowickie Mieszkanie Plus w budowie

W Katowicach przy ul. Górniczego Dorobku trwa budowa 513 mieszkań na osiedlu Nowy Nikiszowiec. Realizowana przez spółkę PFR Nieruchomości inwestycja powstaje w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego.

Nowy Nikiszowiec | fot. PFRN / Piotr Krajewski

W sąsiedztwie Nikiszowca

Osiedle powstaje w sąsiedztwie osiedla robotniczego z lat 1908-19. Nikiszowiec zawdzięcza swą nazwę zbudowanemu tutaj na początku XX wieku szybowi kopalnianemu „Nickischschacht” (dziś funkcjonującemu pod nazwą „Poniatowski”).  Gęsta zabudowa domów dla górników i ich rodzin, zaprojektowana się E. i G. Zillmannów, przypomina śródmiejskie kwartały. O osiedlu pisaliśmy na naszej stronie w 2017 roku.

W sąsiedztwie powstaje zaprojektowane przez warszawską pracownię 22ARCHITEKCI katowickie osiedle “Nowy Nikiszowiec” na ponad pół tysiąca mieszkań. Teren inwestycji jest położony w pobliżu Mrówczej Górki i Nikiszowca. Sąsiedztwo zabytkowej dzielnicy określanej mianem „Śląska w pigułce” zainspirowało autorów projektu.

Mieszkanie Plus nawiązuje do robotniczego osiedla

Jak wskazuje PFR Nieruchomości, nawiązanie do Nikiszowca obejmuje nie tylko nazwę, ale także jego dziedzictwo. Nowe osiedle nawiązuje skalą i wysokością do swojego przeszło stuletniego sąsiada. Projektanci przenieśli układ oraz kształt jego kwartałów. Pomiędzy nimi pojawią się ciągi piesze ze starannie dobraną małą architekturą. Każdy z trzech kwartałów będzie miał swój dziedziniec wypełniony zielenią. W nawiązaniu do dawnych gospodarczych funkcji podwórek starego Nikiszowca, powstaną tu ogródki społeczne, gdzie mieszkańcy będą mogli uprawiać warzywa i inne rośliny. Projektanci postawili na dobrze urządzone przestrzenie wspólne, co zapewni komfort jego mieszkańcom i będzie sprzyjać rozwijaniu relacji sąsiedzkich.

Główną przestrzenią spajającą wszystkie budynki jest centralny plac, który wzmacnia lokalną tożsamość i integruje mieszkańców. Miejsce to, podobnie jak nikiszowski plac Wyzwolenia, będzie skupiać usługi, sklepy i lokale gastronomiczne. Sam plac ma regularny charakter z wyraźnie zarysowanymi pierzejami. Umiejscowione w nich bramy zapraszają do wejścia na podwórka.

Kolorystyka elewacji oraz detale również odnoszą się bezpośrednio do nikiszowskich tradycji. Fasada mieni się w kilku ceglanych odcieniach, które układają się w charakterystyczny wzór. Ten szlachetny efekt uzyskano dzięki zastosowaniu tynku z cząstkami kwarcu i miki.

Rekrutacja w czerwcu

Nabór będzie miał charakter dwuetapowy, co oznacza, że przyszli najemcy będą rekrutowani w oparciu o kryteria społeczne przyjęte przez katowicki samorząd, a następnie weryfikowani pod kątem posiadania tzw. zdolności czynszowej. Osoby zainteresowane mieszkaniami będą musiały wypełnić formularz dostępny na stronach internetowych katowickiego TBS i urzędu miasta Katowice. Rekrutacja rozpocząć ma się w czerwcu.

Osiedle Nowy Nikiszowiec realizuje spółka celowa MDR Katowice Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, utworzoną przez PFR Nieruchomości S.A. oraz Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Mieszkanie Plus w budowie

Jak zapowiadał w lutym wiceminister Robert Nowicki, w 2020 roku planowane jest wybudowanie 3,6 tysiąca lokali w ramach Mieszkania Plus. PFR Nieruchomości, realizujący rynkową część rządowego programu mieszkaniowego, zakłada, że poza Nowym Nikiszowcem w 2020 roku uzyska pozwolenie na użytkowanie dla inwestycji w Kępicach oraz Jarocinie – łącznie na 663 mieszkania.

W kolejnych latach zostaną oddane inwestycje m.in. w Krakowie, Warszawie czy Łowiczu. W lutym poznaliśmy wyniki konkursu na osiedle PFR Nieruchomości na terenach popocztowych przy ulicy Ratuszowej w Warszawie. Wcześniej spółka podpisała umowę na zakup nieruchomości na warszawskim Żeraniu, przy ulicy Modlińskiej. Pierwsze mieszkanie plus w województwie łódzkim powstaje w Łowiczu. Zaś w Krakowie powstaje osiedle z liczbą pół tysiąca mieszkań na Klinach. Budowa ruszyła w sierpniu 2019 roku i potrwa do jesieni 2021. Inwestycja jest realizowana przez spółkę Bartla Development i PFR Nieruchomości S.A.

Według stanu na koniec 2019 roku wybudowano łącznie ok. 7,8 tys. lokali mieszkalnych w ramach części rynkowej i społecznej programu Mieszkanie Plus. Działania PFR Nieruchomości w części rynkowej programu przyczyniły się do oddania do użytkowania 867 mieszkań.