Gdynia: Poznaliśmy zwycięską wizję „Parku Centralnego”

Pracownia Arch-Decozostała zwycięzcą konkursu na zagospodarowanie Parku Centralnego w Gdyni.

Poznaliśmy dziś planowany wygląd nowego parku oraz liczne atrakcje, które mają powstać wzdłuż alei Marszałka Piłsudskiego. Po ośmiu miesiącach od pierwszych informacji o zmianach w istniejących terenach zielonych między Kamienną Górą a Wzgórzem Św. Maksymiliana poznaliśmy koncepcję, która ma być zrealizowana do 2020 roku. Szacunkowy koszt inwestycji, wraz z parkingiem podziemnym na 270 miejsc pod skwerem wynieść ma 35 mln zł.

Konkurs poprzedzony był konsultacjami z mieszkańcami, które stanowić miały bazę dla autorów koncepcji. To między innymi dzięki nim wizja parku będzie spójna z przyszłymi zmianami w terenach zielonych pomiędzy ulicami Legionów i Tetmajera. Przy ulicy Piłsudskiego powstanie strefa wyciszona i zacieniona ze stolikami szachowymi, bulodromem, ławeczkami i przysiadakami, alejkami spacerowymi i wybiegiem dla psów. Obecny skatepark ma zostać zachowany, jednak boisko piłkarskie ustąpi miejsca innym funkcjom parkowym. W założeniu powstać ma również „kameralna przestrzeń na koncerty lub festyny, ze specjalnym podestem”.

W konkursie wpłynęły trzy prace. Zwycięzca konkursu, firma Arch-Deco, otrzymała nagrodę w wysokości 30 tys. zł i zostanie zaproszona do udziału w negocjacjach na wykonanie dokumentacji projektowej. Decyzją komisji nie przyznano drugiego miejsca. Natomiast trzecie miejsce oraz 15 tys. złotych otrzymał projekt Biura Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska.