AKTUALNOŚCI

Bydgoszcz z nowym rynkiem

W weekend nastąpi uroczysta otwarcie nowej odsłony bydgoskiego Starego Rynku. Koszt jego przebudowy wynosił ponad 14,3 mln zł.

Rynek w Bydgoszczy

Rynek w Bydgoszczy po modernizacji | fot. materiały prasowe

Przetarg na modernizację ogłoszony został wiosną 2018 roku. Od tego czasu – etapami – przeprowadzono zmiany na płycie głównego bydgoskiego placu. Remont i przebudowa nawierzchni polegała m.in. na poszerzeniu chodników znajdujących się przy pierzejach rynku. Nawierzchnia przeznaczona do poruszania się pojazdów wykonana jest z innego typu kostki, jednak jezdnie i chodniki znajdą się w jednym poziomie. W środkowej części placu z granitowych płyt ułożono zarys fundamentów średniowiecznego ratusza.

Mało zieleni? Władze tłumaczą: obok Wyspa Młyńska

Jak tłumaczą władze miasta, odświeżono zieleniec między płytą i budynkiem ratusza dosadzając m.in. kilkadziesiąt bukszpanów. Pojawiły się tam też nowe trawniki, które wyposażono w system nawadniający. Bydgoszcz zachęca osoby szukające odpoczynku wśród zieleni w Salonie Bydgoszczy na zrewitalizowaną Wyspę Młyńską, pełna drzew i krzewów, z rekreacyjna polaną. Dzieli ją od Starego Rynku 140 metrów.

Stary Rynek w Bydgoszczy przed przebudową

Stary Rynek w Bydgoszczy przed przebudową | fot. Wikibenchris | lic. CC-BY-S.A-4.0

Stary Rynek jest głównym bydgoskim placem o wymiarach ok. 100 × 125 m. Stanowi centrum bydgoskiego miasta lokacyjnego z XIV wieku. Plac wybrukowano w 1604 r. Między 1888 i 1975 (z przerwą na okres powojennej odbudowy) przez rynek kursowały tramwaje.