BBGK Architekci zwycięzcą konkursu na projekt osiedla z prefabrykatów

Dziś rozstrzygnięto konkurs na opracowanie systemu prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej. Najlepszy wynik uzyskał projekt pracowni BBGK Architekci.

Projekt budynku prefabrykowanego | autorzy: BBGK Architekci

Celem, ogłoszonego na początku sierpnia konkursu, było wypracowanie nowoczesnych, powtarzalnych rozwiązań technologicznych, które pozwolą całemu rynkowi na zwiększenie liczby realizowanych inwestycji oraz obniżenie kosztów budowy. Według Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, prefabrykacja ma pomóc skutecznie rozwiązać problem niedoboru mieszkań i rosnących kosztów pracy, przy zachowaniu wysokich standardów realizowanych inwestycji.

Powszechne wykorzystywanie nowego systemu prefabrykacji pozwoli osiągnąć efekt skali. Liczymy na duże oszczędności i zwiększenie podaży mieszkań. Nie chcemy budować ciągle tak samo, a przez to tyle samo. Nowe technologie to nowe możliwości ożywienia rynku budowlanego w Polsce

– mówił Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński.

Rosnące ceny materiałów budowlanych, a także brak rąk do pracy to bariery z którymi mierzy się nie tylko program Mieszkanie Plus, ale cały rynek. Dlatego zdecydowaliśmy się ogłosić konkursu na technologię, która naszym zdaniem, w prosty sposób może rozwiązać te problemy. Prefabrykacja z powodzeniem sprawdza się na rynkach Europy Zachodniej czy w Skandynawii. Wierzę, że może stać się powszechna także w Polsce. Chcemy przenieść rodzimy rynek z epoki mieszkań budowanych w tradycyjnych, drogich technologiach do epoki nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą budować wysokiej jakości mieszkania, ale szybciej i taniej

podkreślił prezes PFR Nieruchomości S.A., Mirosław Barszcz

Projekt budynku prefabrykowanego | autorzy: BBGK Architekci

Sąd konkursowy oceniał projekty przesłane przez 4 zespoły i nie przyznał pierwszego miejsca. Drugą nagrodę otrzymała pracownia BBGK Architekci, której projekt został uznany za najbardziej elastyczny i dostosowany do współczesnych potrzeb i wymagań. Według jury pracę charakteryzuje duża wrażliwość w kształtowaniu urbanistycznym zabudowy, wysoka skuteczność funkcjonalna i kultura kształtowania środowiska mieszkaniowego.

Główna nagroda w konkursie to 25 tysięcy złotych i zaproszenie do udziału w postępowaniu na wykonanie dokumentacji budowlanej, przetargowej i wykonawczej w trybie zamówienia z wolnej ręki. Trzecie miejsce przyznano firmie Unihouse oddział Unibep z Bielska Podlaskiego. Przyznano także wyróżnienie dla Urba Architects z Krakowa.

Konkurs był zorganizowany przez PFR Nieruchomości, we współpracy m.in. z Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa i Stowarzyszeniem Producentów Betonów. Na początku stycznia 2019 roku odbędzie się wystawa pokonkursowa wszystkich zgłoszonych prac.

Dotychczas w ramach programu Mieszkanie Plus oddano do użytkowania 480 mieszkań w Białej Podlaskiej, Jarocinie oraz Kępnie. W pierwszym półroczu przyszłego roku najemcy wprowadzą się do Mieszkania Plus w Gdyni, Wałbrzychu oraz Kępicach. W ubiegłym miesiącu zakończył się nabór wniosków na Mieszkanie Plus w Gdyni. Na 172 mieszkania w tej lokalizacji zgłosiło się 2,8 tys. chętnych. W przyszłym tygodniu, 18 grudnia, rozpocznie się rekrutacja do 192 mieszkań w Wałbrzychu.