AKTUALNOŚCI

PLGBC Green Building Awards 2018 przyznane!

Nowogrodzka Square, Spark budynek C, Eco Warsaw Tower, SOLAR HOUSE, Przedszkole w Żorach -Kleszczówce, Brain Embassy Postępu oraz Naturalna podłoga Marmoleum, to zwycięzcy siódmej edycji prestiżowych nagród konkursu PLGBC Green Building Awards 2018. Konkurs organizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Rozdanie nagród odbyło się 4 października podczas uroczystej Gali towarzyszącej 8. PLGBC Green Building Symposium w Centrum Praskim Koneser w Warszawie. W tym roku wpłynęło łącznie aż 60 zgłoszeń! Autorem projektu i wykonawcą tegorocznych statuetek jest HORIZONE STUDIO.

Ideą konkursu PLGBC Green Building Awards i przyznawanych w nim nagród i wyróżnień jest promocja nowoczesnych rozwiązań dla budownictwa ekologicznego. To jedyna tego typu inicjatywa w Polsce stworzona specjalnie dla green building. Dedykowana jest firmom z branży budownictwa i nieruchomości.

– Tegoroczna edycja konkursu PLGBC Green Building Awards przyniosła wiele wyzwań dla Jury konkursowego. Wyraźnie widoczne jest rosnące zainteresowanie zrównoważonymi trendami w Polsce, co przekłada się na coroczny wzrost ilości zgłoszeń w różnych kategoriach konkursu. Otrzymaliśmy sześćdziesiąt zgłoszeń w sześciu różnych kategoriach, obrazujących niemal pełne spektrum działań w zakresie zrównoważonego budownictwa w Polsce. Zgłoszenia napływały zarówno w kategoriach mieszczących największe zrealizowane, powszechnie znane inwestycje, projekty czy produkty, jak i kilka projektów studenckich. Szczególnie pozytywne jest niezmienne zainteresowanie najmłodszych uczestników procesu – studentów wydziałów architektury, których projekty już na etapie studialnym są wyposażane w rozwiązania technologiczne odpowiadające na potrzeby zrównoważonego budownictwa – podkreśla dr inż. arch. Aleksandra Witeczek, Członek Jury.

Prace oceniane były przez Jury zarówno pod względem walorów architektonicznych, estetycznych, jak i tych związanych z budownictwem ekologicznym i zrównoważonym rozwojem. Pod uwagę były brane również wszelkie inne nowatorskie aspekty danego projektu czy produktu.

– Systematycznie zwiększające się zainteresowanie konkursem PLGBC Green Building Awards obrazuje realny wpływ działań organizacji, takich jak PLGBC, na obecność zrównoważonych trendów w naszym krajowym budownictwie – dodaje Aleksandra Witeczek.

Tegoroczną Komisję Konkursową tworzyli: prof. dr hab. inż. arch. Wacław Celadyn (Politechnika Krakowska – Przewodniczący Jury), mgr inż. arch. Justyna Biernacka (SARP Warszawa), Bartłomiej Kisielewski (Horizone Studio), Ewa Kowalska-Ocneanu (WSP Polska), Jakub Lewkowicz (Kuryłowicz & Associates), Marta Siczek (Interface), dr inż. arch. Aleksandra Witeczek (Politechnika Śląska).

Laureaci PLGBC Green Building Awards 2018

KATEGORIA 1 – NAJLEPSZY ZREALIZOWANY CERTYFIKOWANY BUDYNEK EKOLOGICZNY

Nowogrodzka Square

Projektant: HRA Architekci, Inwestor: Yareal Polska

Wyróżnienie: Generation Park X

Projektant: JEMS Architekci, Inwestor: Skanska Property Poland

KATEGORIA 2 – NAJLEPSZY ZREALIZOWANY BUDYNEK EKOLOGICZNY BEZ CERTYFIKATU/PRECERTYFIKOWANY

Spark, budynek C

Projektant: Kuryłowicz & Associates, Inwestor: Skanska Property Poland

Wyróżnienie: Dom Wolnostojący

Projektant: PRAPA Piotr Rytlewski, Inwestor: Osiedle Słoneczne

KATEGORIA 3 – NAJLEPSZY PROJEKT EKOLOGICZNY

Eco Warsaw Tower

Projektant: BXBstudio Bogusław Barnaś

Wyróżnienie: Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej

Projektant: Kwadratura, Inwestor: Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego

NAJLEPSZY STUDENCKI PROJEKT EKOLOGICZNY

SOLAR HOUSE

Projektant: Joanna Woś

Wyróżnienie: AGRO-KULTURA, Projektant: Jakub Jaworski

KATEGORIA 4 – NAJLEPSZY EKOLOGICZNY BUDYNEK SEKTORA PUBLICZNEGO

Przedszkole w Żorach-Kleszczówce

Projektant: TOPROJEKT, Inwestor: Gmina Żory

Wyróżnienie: Urząd Miejski Wrocławia

Projektant: Creoprojekt oraz ASPA Pracownia Architektoniczna, Inwestor: Gmina Wrocław

KATEGORIA 5 – NAJLEPSZE ZRÓWNOWAŻONE WNĘTRZE

Brain Embassy Postępu

Projektanci: mode:lina oraz Archicon, Inwestor: Brain Embassy/Adgar

Wyróżnienie: Biuro Grupy Skanska w Spark, budynek C

Projektanci: In Design, Kaim i Bursche Architekci, Olka Osadzińska, Grupa Kolektyf, Inwestor: Skanska

KATEGORIA 6 – GREEN PRODUCT OF THE YEAR

Naturalna podłoga Marmoleum

Producent: Forbo Flooring Oddział w Polsce

Wyróżnienie: Ławka SEEDiA Future, Producent: SEEDiA

W siódmej edycji konkursu wpłynęło łącznie aż 60 zgłoszeń.

Autorem projektu i wykonawcą tegorocznych statuetek jest HORIZONE STUDIO.

Organizatorem konkursu jest Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC, które od 10 lat wspiera sektor budownictwa w Polsce poprzez rozwijanie procesu projektowania, budowania i użytkowania budynków w oparciu o elementy zrównoważonego rozwoju.

Wyróżnienie najlepszych zielonych budynków i projektów w Polsce odbyło się podczas uroczystej Gali towarzyszącej 8. PLGBC Green Building Symposium w dniu 4 października br. w Centrum Praskim KONESER w Warszawie.


Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC – Polish Green Building Council) jest organizacją pozarządową non-profit, mającą na celu wspieranie sektora budownictwa w Polsce, poprzez promowanie i wdrażanie zasady potrójnej odpowiedzialności: środowiskowej, socjalnej i ekonomicznej. Głównym celem PLGBC jest rozwijanie procesu projektowania, budowania i użytkowania budynków o elementy zrównoważonego rozwoju tak, aby przyniosło to korzyść zarówno ich mieszkańcom, środowisku, jak i wszystkim uczestnikom procesu budowlanego.

PLGBC jest jedną z 75 organizacji green building councils działających na całym świecie, skupionych w ramach World Green Building Council. W Polsce jest platformą zrzeszającą firmy, instytucje oraz ekspertów, którym bliska jest idea zielona budownictwa.

PLGBC prowadzi szereg szkoleń i warsztatów tematycznych, w tym szkolenia LEED (prowadzone przez LEED Faculty) i BREEAM (prowadzone przez trenerów BRE). W portfolio znajdują się też szkolenia dla producentów materiałów budowlanych, wykończeniowych i wyposażenia, a także inne związane ze zrównoważonym budownictwem i systemami oceny wielokryterialnej budynków (w tym wprowadzenie do WELL Building Standard®).

Dla promocji zrównoważonego budownictwa, PLGBC organizuje coroczne wydarzenia, jak PLGBC Green Building Symposium i PLGBC Dzień Ziemi oraz warsztaty Green Building Tour. Jest inicjatorem konkursu PLGBC Green Building Awards, który wyróżnia zrównoważone budynki i projekty oraz rozwiązania produktowe dla zielonego budownictwa w Polsce. Eksperci PLGBC uczestniczą jako prelegenci w licznych konferencjach w kraju i zagranicą.

PLGBC wydaje liczne raporty i publikacje. Na podstawie analizy rynku, co roku wydawany jest raport Certyfikacja Zielonych Budynków w Liczbach. W 2018 r. Stowarzyszenie opracowało także raport Zdrowe zielone biura. Na rynku ukazała się również książka, która powstała we współpracy PLGBC i wydawnictwa PWN – Zrównoważone budynki biurowe.

Innowacją w branży, jest stworzona przez PLGBC Baza Budynków Certyfikowanych w Polsce, łącząca informacje o obiektach certyfikowanych we wszystkich obecnych w kraju systemach oceny budynków, i działająca na zasadzie wyszukiwarki według kilku kryteriów.