AKTUALNOŚCI

Poznaliśmy najlepsze przestrzenie publiczne 2017 roku

Kolejna edycja konkursu zorganizowanego przez Towarzystwo Urbanistów Polskich dobiegła końca. Po decyzji jury, w składzie którego zasiadali przedstawiciele TUP, ministerstw Rozwoju oraz Infrastruktury i Budownictwa, a także Związku Miast Polskich i Stowarzyszenia Integracja, poznaliśmy zwycięzców w trzech kategoriach:

  • nowo wykreowana miejska przestrzeń publiczna;
  • rewitalizowana miejska przestrzeń publiczna;
  • przestrzeń publiczna w zieleni.

Jury przyznało także Grand Prix. Trafiło ono do Urzędu Miasta Sopot i Bałtyckiej Grupy Inwestycyjnej S.A. za zagospodarowanie terenów dworca PKP S.A. w Sopocie oraz sąsiadujących z nim terenów. Za projekt ten docenieni zostali: główni projektanci kompleksu: Dariusz Gawkowski, Marcin Kaniewski i Hubert Szneider; członek zespołu projektowego: Piotr Landowski projekt zieleni: Jarosław Potocki; Sopoteka: Jan Sikora.

fot. Dariusz Sieczkowski | flickr.com | CC BY-ND 2.0

Najlepszą zrealizowaną przestrzenią publiczną wybrano Rewitalizację Dolnego Miasta w Gdańsku, projekt przeprowadzony przez Urząd Miejski w Gdańsku. Jego autorem była pracownia Euro-Alians Pracownia Projektowa Sp. z o.o. Wyróżnione w kategorii tej zostały Ogród dwóch brzegów 2013-2015 w Cieszynie oraz zagospodarowanie Placu 1 Maja w Ryczywole.

W kategorii nowo wykreowana miejska przestrzeń publiczna zwyciężył Plac Miejski wraz z targowiskiem w Siechnicach, inwestycja tamtejszego urzędu miejskiego. Za projekt ten odpowiadała Pracownia Projektowa Maćków z Wrocławia. Wyróżnione zostało również Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach wraz z zagospodarowaniem terenu, jako dopełnienie “OSI KULTURY” utworzonej na zrewitalizowanych terenach po byłej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice.

W kategorii dotyczącej przestrzeni publicznej w zieleni zwyciężył Park Gminny w Starych Babicach. Wykonała go pracownia IN.OUT Sp. z o.o. dla gminy. W kategorii tej wyróżniono park im. Juliusza Słowackiego w Pabianicach oraz rewitalizację przestrzeni publicznej poprzez zagospodarowanie centrum wsi Luzino.

Ceremonia wręczenia nagród w konkursie organizowanym wspólnie ze Związkiem Miast Polskich i przy współpracy ze Stowarzyszeniem INTEGRACJA odbędzie się 15-16 października w czasie Kongresu Miast Polskich w Krakowie.