Zlín 21

W I połowie XX wieku, w okresie istnienia Pierwszej Republiki Czechosłowackiej, żył przedsiębiorca, którego czyny i ideologia zostały zapamiętane po dziś dzień. Mowa o J.A. Bacie – twórcy imperium obuwniczego. Był to człowiek całkowicie oddany pracy. Jak twierdził „Dziś fantazja, jutro rzeczywistość”, dlatego stał się symbolem innowacyjności oraz ciężkiej pracy w ówczesnej Czechosłowacji.

Jan Antonin Bata

Co łączy tego człowieka z tytułem artykułu?

J.A. Bata zasłynął z budowy miasta Zlín – znajdującego się obecnie we wschodniej części Czech. Zbudowane przed wojną od podstaw miasto miało realizować koncepcję idealnego miasta przyfabrycznego z dominującym w krajobrazie XVI-kondygnacyjnym budynkiem, w którym mieściło się biuro przedsiębiorstwa. Obecnie Zlín ma powierzchnię ponad 100 km kw., a ludność sięga 80 tys. mieszkańców.

Zlin 21

Popularna „Dwudziestka Jedynka”

Zlín 21 wyróżniał się z otoczenia przede wszystkim wysokością – 77,5 m. Kiedy skończono jego budowę w 1938 roku, Zlín 21 był drugim najwyższym budynkiem w Europie. Jednak czechosłowacki drapacz chmur miał w sobie jeszcze jedną unikalną cechę. Zlín 21 był ogromnym zakładem pracy, w którym biuro dyrektora – J.A.Baty – zostało usytuowane w… windzie! Takie działanie miało sprzyjać jak najefektywniejszym zarządzaniem firmą. Szef mógł w każdej chwili kontrolować swoich pracowników. Biuro miało wymiary 6 x 6 m, a w pomieszczeniu znajdowały się m.in. umywalka z ciepłą wodą, klimatyzacja oraz funkcjonalne meble.

Obecnie:

Biuro Baty zostało wyremontowane, a w budynku można obejrzeć szereg eksponatów pochodzących z tamtego okresu. Ponadto na ostatnim piętrze wieżowca otworzony został całoroczny taras, z którego rozpościera się przepiękny widok na pagórkowaty krajobraz miasta oraz osiedla robotnicze, również założone przez Batę (były to dwurodzinne domki z ogródkami służącymi wypoczynkowi pracowników). Obok tarasu widokowego zlokalizowano restaurację. Zlín 21 uznany został za jeden z najwybitniejszych dzieł przedwojennej czechosłowackiej architektury w stylu funkcjonalizmu.

źródło: http://www.czechtourism.com/pl/c/zlin-21/, http://www.czechy-latem.pl/index.php/Miasta/Zlin.html, http://www.penzion-zlin.cz/pl/?id=tipy-pro-vas