Rok 2015 rekordowy dla drapaczy chmur

Statystyki zaprezentowane przez Council on Tall Buildings and Urban Habitat (CTBUH) potwierdzają, że zeszły rok był rekordowy pod względem liczby powstałych wysokich budynków.

W 2015 roku po raz pierwszy przekroczono granicę stu zrealizowanych drapaczy chmur – zakończono budowę 106 budynków. Oznacza to, że na świecie istnieje już ponad tysiąc budynków wyższych niż 200 metrów.

Najwyższe wieżowce 2015 roku / źródło: Council on Tall Buildings and Urban Habitat

Najwyższe wieżowce 2015 roku / źródło: Council on Tall Buildings and Urban Habitat

Miastem, w którym w zeszłym roku powstało najwięcej wysokich budynków jest Dżakarta z 7 budynkami powyżej 200 metrów wysokości. Za nią z 5 realizacjami uplasowany się trzy chińskie miasta: Nankin, Nanning i Shenzhen. Po cztery wysokie budynki zrealizowały m.in. Dubaj czy Moskwa.

Jak łatwo się domyśleć to Chiny zajęły pierwsze miejsce w zestawieniu państw z ponad 60 ukończonymi budowami powyżej 200 m. Za nimi uplasowała się Indonezja (szczególnie dzięki Dżakarcie) i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Nowym najwyższym budynkiem w Europie został moskiewski OKO Tower. Po wybudowaniu konstrukcji o wysokości ponad 353,6 m tytuł ten stracił inny moskiewski wieżowiec – Mercury City Tower. Zmiany nastąpiły także na światowej liście – drugie miejsce za Burj Khalifa zajęła wieża Shanghai Tower o wysokości 632 m, która wyprzedziła wieżowiec w Mekce. Najwyższym budynkiem mieszkalnym świata został 432 Park Avenue w Nowym Jorku.

Zeszłoroczny rekord zostanie prawdopodobnie pobity już w 2016 roku – szacowane jest ukończenie 110 wieżowców. Europejski rekord pobity zostanie przez Vostok Tower, również zlokalizowany w stolicy Rosji. Bez zmian na czele rankingu światowego – najwyższe planowane ukończenia to Ping An Finance Center oraz Goldin Finance 117 odpowiednio: 599 i 597 metrów wysokości, oba w Chinach.

CTBUH w swoich statystykach bada wszystkie wieżowce powyżej 200 metrów przyjmując następujący podział w zależności od wysokości:
> Drapacz chmur – budynek powyżej 200 metrów;
> Superwysoki – budynek powyżej 300 metrów;
> Megawysoki – budynek powyżej 600 metrów.

Pełen raport i rankingi na stronie Council on Tall Buildings and Urban Habitat.