reSITE2016: Na granicach państw migracja jest problemem łatwym do sfotografowania. W miastach możemy znaleźć dla niej rozwiązanie.

Światowej sławy socjolożka i profesorka Uniwersytetu Columbia, Saskia Sassen, nowojorska architektka projektująca mikromieszkania dla młodych ludzi i małych rodzin, Mimi Hoang, oraz Ursula Struppe, dyrektorka wydziału magistratu ds. integracji i różnorodności miasta Wiednia, to jedynie trzy z wielu niesamowitych kobiet, które wystąpią na konferencji reSITE 2016: Miasta w migracji. Ekspertki omawiać będą możliwości wykorzystania potencjału migracji dla zrównoważonego rozwoju miast.

Nowojorski komisarz ds. planowania, Carl Weisbrod, opowie o tym jak udało się wprowadzić więcej zieleni na ulice Nowego Jorku i zwiększyć ilość niedrogich mieszkań. Krytyk architektury New York Times’a, Michael Kimmelman, przedstawi jeden z wiodących tematów najbliższego forum COP21 w Paryżu – powiązania między zmianami klimatycznymi a migracją. Natomiast Martin Rein-Cano, projektant nagradzanego miejskiego parku Superkilen w Kopenhadze, będzie mówił o potrzebie pamiętania także o migrantach w procesie projektowania.

reSITE ma również wiadomość dla strategów politycznych: w praskim Forum Karlin, 16-17 czerwca, będziecie mogli dowiedzieć się więcej na wiodący temat waszych przyszłych kampanii wyborczych. 

Mity i fakty urbanistyki XXI wieku

W świetle światowego zainteresowania tematyką najbliższej konferencji klimatycznej w Paryżu COP21, nie ma lepszego czasu na przyjazd na reSITE.

Ze względu na coraz większe zainteresowanie millenialsów mieszkaniem w miastach, politycy powinni skupić się na rozwiązaniu problemów ich rozwoju. Jeśli tylko zabiorą odpowiednie stanowisko w tej sprawie, zdobędą większe poparcie polityczne młodych ludzi.

Tworzenie miast przyjaznych dla ludzi, to coś czego ich mieszkańcy oczekują, czym są głęboko zainteresowani, bo temat ten dotyka ich bezpośrednio, wpływa na ich życie codzienne. „Jednym z naszych długofalowych celi – który będziemy mogli zacząć realizować na najbliższej konferencji reSITE2016 – jest zgromadzenie polityków, aktywistów, architektów, inwestorów i deweloperów przy jednym stole i nawiązanie produktywnego dialogu między nimi. Chcemy również obalić kilka istniejących mitów, które opóźniają zrównoważony rozwój miast w regionie Europy Środkowo-Wschodniej,” mówi Martin Barry, założyciel reSITE’u. Najczęściej popełnianymi błędami, które zaobserwowaliśmy w przeciągu naszej pięcioletniej działalności to:

  1. To co sprawdzi się w innym mieście nie może być zastosowane u nas. NIE. Większość urbanistycznych i ekonomicznych mechanizmów działa bardzo podobnie, bez względu na miejsce na świecie. Należy jednak uwzględnić skalę, lokalny kontekst i strukturę organizacyjną podejmowanych decyzji w mieście. Na przykład okolica zaprojektowana z myślą o pieszych generuje 60% więcej obrotu i zysków niż ta zaprojektowana dla ruchu samochodowego.
  2. W przeciągu 10 lat nie sposób osiągnąć żadnej znaczącej zmiany. NIE. Dekada to zdecydowanie wystarczająco dużo czasu by zmienić miasto. W przeciągu 12 lat Nowy Jork przeorganizował 124 dzielnice, czyli 40% powierzchni całego miasta. To w sumie 12 500 kwartałów miejskich. Dziś 90% nowo powstałych inwestycji znajduje się w odległości 10-minutowego spaceru od parku czy stacji metra, w tym około 200 000 nowopowstałych niedrogich budynków mieszkalnych. Kluczem jest wizja i dobre przywództwo. Carl Weisbrod, jeden z mówców reSITE 2016, opowie o szczegółach realizacji tych zmian.
  3. Migracja stanowi ogromny problem dla miast. NIE. Tylko pomyśl: jeśli czeskie miasta nie będą atrakcyjne dla uchodźców wojny domowej, kogo innego mogą przyciągnąć? Dużo większym zagrożeniem dla miast jest długotrwały odpływ mieszkańców z miast. Każde miasto powinno mieć ambicje przyciągania nowych mieszkańców. Tylko miasta przyjazne i pełne życia są magnesami dla młodych mądrych ludzi i nowych inwestycji.
  4. Problem migracji powinien być rozwiązany na granicach państw. NIE, NIE TYLKO. Skupienie się jedynie na granicach wzmacnia strach i nienawiść. Prawdziwe i zrównoważone rozwiązania znajdziemy w miastach – naturalnych centrach migracji od tysięcy lat.
  5. Moje miasto nie ma funduszy na realizowanie tak ogromnych wizji. NIE. Najsilniejsze wizje i przywództwo może długotrwale przyciągać inwestycje. Wizja nie jest problemem, nie są też nim pieniądze.
  6. Sektor publiczny i prywatni inwestorzy nie mają wspólnego interesu. NIE. Tylko dobra przestrzeń publiczna może podnieść wartość prywatnej inwestycji. Prywatny i publiczny sektor musi ze sobą współpracować.

Spotkaj światowych ekspertami w Pradze

40 specjalistów z 20 krajów wystąpi na konferencji reSITE. Lista wszystkich uczestników odświeżana jest codziennie pod adresem http://resite.cz/en/conference/.

Oczekujemy ponad 800 delegatów z Europy, Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji: polityków, inwestorów, deweloperów architektów, urbanistów, aktywistów i działaczy społecznych. Oczekujemy również ponad 150 największych inwestorów i deweloperów w Republice Czeskiej wraz z burmistrzami i przedstawicielami sektora pozarządowego. Czego można oczekiwać od tak profesjonalnego wydarzenia? Inspiracji, dobrych rozwiązań, nowych kontaktów z Republiki Czeskiej i innych krajów oraz platformy, która wspiera współpracę między specjalistami różnych dziedzin działających w tematyce rozwoju i projektowania miasta. 

VIDEO: Zobacz i podziel się z innymi zwiastunem reSITE 2016! Kierownictwo artystyczne – Yulia Yakushova, produkcja i animacja – Canal 180.

https://vimeo.com/159515538

Specjalne zniżki już się kończą!

Wczesny zakup z 10% zniżką dostępny jest do 30ego kwietnia. Bilety grupowe w postaci promocji 4+1 dostępne są również do końca kwietnia.

reSITE jest platformą non-profit, wspierającą zrozumienie i współpracę między urbanistyką, polityką, kulturą i ekonomią w świecie, w którym miasta są w ciągłym rozwoju. Prezentuje pomysły i projekty światowych ekspertów nie tylko profesjonalistom, ale również szerokiej publice. Zarówno w ubiegłych czterech latach, jak i podczas najbliższej edycji konferencji reSITE gościć będzie w Pradze światowych ekspertów w zakresie planowania miejskiego, architektury i urbanistyki oraz inspirujących przedstawicieli władz miejskich.

reSITE jest wydarzeniem otwartym dla publiczności – oprócz konferencji odbywa się mnóstwo wydarzeń towarzyszących: debat, pokazów filmów, wystaw i wycieczek rowerowych dostępnych dla wszystkich zainteresowanych.

reSITE założony został w 2012 przez Martina Barry’ego, nowojorskiego architekta krajobrazu. Dyrektorem programowym jest architekt Osamu Okamura.

Dzięki działalności organizacji reSITE ponad 1600 ludzi wzięło udział w konferencjach, na których ponad 250 czołowych specjalistów z całego świata przedstawiło swoje poglądy. Cecil Balmond, inżynier i filozof; Jón Gnarr, były burmistrz Rejkiawiku; Enrique Peñalosa, były burmistrz Bogoty; Janette Sadik-Khan, komisarz ds. transportu Nowego Jorku; Alexandros Washburn, główny  projektant miejski Nowego Jorku, i James Corner, architekt krajobrazu i projektant miejski, obaj związani z projektem High Line w Nowym Jorku;  Craig Dykers z norweskiego studia architektonicznego Snøhetta; Michael Sorkin, urbanista i krytyk architektury; Reinier de Graaf, urbanista z jednego z najnowocześniejszych biur architektonicznych OMA; Michael Kimmelman, krytyk architektury i urbanistyki z „The New York Times”; Edward Glaeser, profesor i ekonomista miejski z Uniwersytetu Harvarda; Adriaan Geuze, architekt i urbanista ze studia West 8; Greg Lindsay reprezentujący Światowe Forum Ekonomiczne czy w końcu Winy Maas z czołowego holenderskiego biura projektowego MVRDV. Wszyscy oni przyczynili się do tego, by reSITE stał się jednym z największych, najbardziej innowacyjnych i najbardziej zaangażowanych festiwali na temat projektowania miejskiego, rozwoju, przestrzeni publicznych i architektury w Europie.

CO: reSITE 2016 „Miasta w migracji”

KIEDY: 16–17 czerwca 2016

GDZIE: Forum Karlín, ul. Pernerova 53, Praga 8, Czechy

REJESTRACJA: Zobacz tutaj więcej informacji na temat wydarzenia i zarejestruj się.

Parter organizacyjny: Praski Instytut Planowania i Rozwoju

Pytania dotyczące rejestracji: [email protected]

Śledź nas na facebooku: facebook.com/reSITEfestival

Twitter: twitter.com/resite_

To wydarzenie znajduje się także w naszym kalendarzu.