Wrocław: powstał projekt zmiany wizerunku ulicy Piłsudskiego

Trzy koncepcje zmiany wizerunku ulicy Piłsudskiego, jednej z głównych ulic we Wrocławiu, zaproponowali studenci wrocławskich uczelni. Wizje można od piątku oglądać na filmie w technologii wirtualnej rzeczywistości w Centrum Innowacji w Przejściu Świdnickim.

Studenci socjologii, architektury, psychologii i urbanistyki po konsultacjach z mieszkańcami Wrocławia oraz z przedsiębiorcami opracowali trzy projekty zmiany wizerunku fragmentu ul. Piłsudskiego – od ul. Świdnickiej do pl. Legionów. Efektem prac studentów jest film w technologii VR – wirtualnej rzeczywistości. Będzie go można zobaczyć 18 stycznia o godz. 17 w auli Szkoły Muzycznej przy ul. Piłsudskiego 25. Od 19 stycznia film będzie udostępniony w Centrum Innowacji w Przejściu Świdnickim.

Film powstał w ramach unijnego projektu „Z wirtualu do realu. Ulica handlowa – przestrzeń miejska współtworzona przez młodych”.

Z tym projektem doskonale wpasowujemy się w najnowszy trend rozwoju społeczności lokalnych w Europie, gdzie ogromnie ważna jest partycypacja mieszkańców i przedsiębiorców w procesie zarządzania miastem

– powiedziała wiceprezydent Wrocławia Magdalena Piasecka.

Ulica Piłsudskiego to jedna z ważniejszych arterii w stolicy Dolnego Śląska. W przedwojennym Wrocławiu stanowiła wizytówkę tego miasta. Wzdłuż położnej przy neogotyckim budynku Dworca Głównego ulicy przed wojną znajdowały się liczne hotele. Dziś swoją siedzibę ma tam m.in. Teatr Muzyczny Capitol. Marzena Horak, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta podkreśliła, że dużym problemem miasta jest dzisiejszy spadek atrakcyjności ulicy Piłsudskiego.

Objawia się to licznymi pustostanami, w tym pustostanami nienależącymi do gminy Wrocław, skutkiem czego miasto ma znikomy wpływ na ich komercjalizację

– powiedziała Horak.

Zaznaczyła, że dzięki projektowi, studenci pomogą rozwiązać rzeczywiste wyzwanie miasta, jakim jest poprawa atrakcyjności tej ulicy.

Dr Michał Dębek z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, który koordynował prace studentów, zwrócił uwagę na mały ruch pieszych na ul. Piłsudskiego.

Ulica jest tranzytowa, piesi nie mają gdzie się tu zatrzymać, co sprawia, że przedsiębiorcy prowadzący przy niej swoje biznesy mają trudności, aby się tam utrzymać. Jest ona zaniedbana, brakuje tam ładnej przestrzeni publicznej i miejsc spotkań. Większość zaproponowanych przez studentów rozwiązań powinna sprawić, że ulica Piłsudskiego stanie się cieplejsza, milsza i bardziej przyjazna

– powiedział Dębek.

Nowa wizja ulicy Piłsudskiego zakłada więcej zieleni, w tym skwerów i ogrodów, budowę dróg rowerowych, aranżację miejsc spotkań oraz miejsc do rekreacji.

Zmiany na ulicy Piłsudskiego rozpoczęły się już w tym roku w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego – poinformował Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej w Urzędzie Miejskim Wrocławia. Na odcinku od pl. Legionów do ul. Świdnickiej powstanie trasa rowerowa.

Wiceprezydent Piasecka pokreśliła, że projekt studentów to na razie diagnoza. „Mamy wizję i zakładamy, że zmiany przy Piłsudskiego będą procesem rozłożonym na kilka lat. Chcemy najpierw policzyć ile te pomysły będą kosztować, a potem zdecydujemy, w którą stronę pójść i zrobić”.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl; PAP - Nauka w Polsce, Agata Tomczyńska