Solpol znika z mapy Wrocławia, co dalej?

Historia Solpolu stworzyła nową przestrzeń do dyskusji o przestrzeni polskich miast. Obiekt ma zarówno zagorzałych przeciwników, jak i zwolenników. Decyzja o wyburzeniu Solpolu, będąca jedną z głośniejszych w poprzednim roku, zapadła już w lipcu.

Od tego czasu postmodernistyczny budynek z początku lat 90-tych zyskał na popularności. Przeciwnicy jego wyburzenia stworzyli fanpage na Facebooku Solpol zostaje oraz konto na Instagramie @solpolposting”, a także SolPol do Rejestru Zabytków i @solpolwro.

Organizowali oni happeningi i protesty mające zwrócić uwagę na problem znikających symboli architektury tamtej epoki.

Solpol zostaje

Happening przeciwko wyburzeniu Solpolu – fot. Solpol zostaje

Solpol doczekał się nawet serii gadżetów czy playlisty na popularnym serwisie muzycznym.

Protestujących wsparł także wrocławski SARP, który wystosował list otwarty w sprawie ochrony Solpolu, Basenu Olimpijskiego czy ZETO do władz miasta.

Pomimo wysiłków aktywistów, pod koniec listopada, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu nie zmienił decyzji Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o nie wpisaniu Solpolu do rejestru zabytków.

Jako redakcja mieliśmy okazję spotkać się z założycielami @solpolposting, podczas grudniowego wydarzenia Młodzi urbaniści o architekturze – III. Zjazd Studentów i Kół Naukowych. Alicja opowiedziała nam o Solpolu i podejmowanych w celu jego ochrony działaniach.

Solpol oczami @solpoposting

Młodzi Urbaniści o architekturze – III. Zjazd Studentów i Kół Naukowych

Na przełomie 2021/2022 pojawiła się informacja o terminie wyburzenia budynku. Datę wyznaczono na 17.01.2022. Do przetargu zgłosiło się wielu wykonawców, jednak data nie została potwierdzona. Wewnątrz nadal widocznie są stoiska najemców.

Czy Solpol od jutra przestanie istnieć? Co dalej?

droga dojazdowa zamiast deptaka na Świdnickiej

Wizja otwarcia ruchu samochodowego na deptaku na ul. Świdnickiej – projekt: Maciej Pilny

W miejscu wyburzenia planowana jest budowa hotelu. Jak zauważa mgr inż. arch. Maciej Pilny z ArchiPol, istnieje ryzyko włączenia deptaku na ul. Świdnickiej do ruchu samochodowego. Przyczyna? Potrzeba dojazdu samochodów do parkingu podziemnego dla gości hotelu.

propozycja zabudowy działki po Solpolu

Propozycja zagospodarowania działki po wyburzeniu Solpolu – projekt: Tomasz Geras

Czy władze miasta pozwolą na taką zmianę i odbiorą mieszkańcom deptak w centrum miasta? Czy zareagują na czas, czy historia będzie podobna do Basenu Olimpijskiego?