Songdo – nowe biznesowe centrum Korei Południowej

Na świecie powstaje obecnie wiele ambitnych, ogromnych zarówno pod względem środków, jak i docelowej wielkości projektów mających na celu stworzenie nowych miast. Poza opisywanym już przez nas Masdarem powstającym w ZEA oraz chińskim Tianjin, także w Korei Południowej trwa budowa nowego miasta.

Songdo City / Źródło: Wikipedia Commons

Songdo to koreańskie ultranowoczesne miasto biznesowe typu ubiquitous city, aktualnie będące w trakcie budowy. Miasto zlokalizowane jest w zachodnio północnej części kraju – na południe od Seulu i Incheon. Wyróżnia je przede wszystkim  charakterystyczny grunt – miasto budowane jest w całości na sztucznej wyspie powstałej na Morzu Żółtym.

Miasto jest największą na świecie prywatną inwestycją deweloperską. Do czasu ukończenia w mieście ma powstać ponad 5 000 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej (dla porównania – to mniej więcej o 500 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej więcej niż obecnie w Warszawie), 80 000 mieszkań oraz 900 000 metrów kwadratowych powierzchni handlowej.

Miasto jest odzwierciedleniem starań rządu Korei Południowej do tworzenia i promowania polityki niskoemisyjnej, przyjaznej środowisku. Songdo to ośrodek budowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju z ponad 40% powierzchni miasta przeznaczonymi pod zieleń miejską. Songdo jest drugim na świecie miastem, gdzie wszystkie budynki główne budynki spełniają wymagania zielonej certyfikacji „LEED”.

Ważnym elementem miasta jest także infrastruktura transportowa – miasto ma linię metra, 26 kilometrów ścieżek rowerowych oraz rozwiniętą sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Songdo / Źródło: Wikipedia Commons

Nowe miasto stać się ośrodkiem biznesowym na miarę Szanghaju, Hongkongu czy Singapuru, w czym pomóc ma bliskie położenie lotniska – Songdo jest połączone 21-kilometrowym mostem drogowym z Międzynarodowym Portem Lotniczym Incheon. Plany przewidują, oprócz typowych biurowców, również budowę szkół, szpitali i apartamentowców, a także repliki atrakcji turystycznych, takich jak nowojorski Central Park czy kanały weneckie. Koszt całego projektu ocenia się na 40 mld dolarów.

Zakończenie budowy planowane jest na rok 2015.