Nadmorski samorząd konsultuje uchwałę krajobrazową

Problem chaosu wizualnego dotyka przede wszystkim gmin popularnych turystycznie. Z tego powodu cieszy każda uchwała, którą decydują się podjąć radni tych samorządów. Tym razem na krok w stronę poprawy krajobrazu zdecydowała się podjąć Ustka w województwie pomorskim.

Ustka

Ustka

Wiele pozytywnych reakcji wzbudziły nasze posty o przyjęciu uchwał chroniących krajobraz w gminie Kościelisko, czy w Nowym Targu, Podobne uchwały zdecydowały się przyjąć nadmorskie samorządy Gdańska, Sopotu, Świnoujścia i gminy Postomino. Teraz do tej listy dołączyć może Ustka.

Zakaz banerów. Reklamy do 6 m2.

Uchwała objąć ma cały obszar Ustki bez zróżnicowania obszarowego. Zakłada możliwość umieszczania jednego z czterech formatów reklam, spójnych z Systemem Informacji Miejskiej. Wprowadzony zostanie zakaz lokowania na terenie miasta banerów. Organiczona do 6 m2 zostanie powierzchnia największych reklam. Uchwała określi również miejsca i zasady umieszczania szyldów dla każdej działalności oraz dodatkowe zasady kompozycji szyldów na obiektach i obszarach zabytkowych (np. nakaz formy ażurowej). Ograniczyć ma liczbę szyldów dla każdego przedsiębiorcy na nieruchomości, na której prowadzi działalność (np. do 2 na budynku i do 3 wolnostojących). W uchwale zezwolono na umieszczanie reklam okolicznościowych, związanych z wydarzeniami publicznymi.

Ustka uchwala

Latem mniejsze regulacje

W sezonie letnim, od czerwca do września, dopuszczone będą szyldy tymczasowe, ale bez zwiększenia limitu szyldów dla nieruchomości. Dopuszczona będzie wówczas też reklama tymczasowa: o dowolnych formach, wyłącznie na terenie plaży.

Czas dostosowania dla reklam nie będących szyldami wynosi 1 rok, zaś dla szyldów 2 lata, ale wszystkie nowe będą musiały być zgodne z uchwałą.

Ponowne wyłożenie – po “lockdownie”

Pierwsze wyłożenie uchwały odbyło się w marcu i kwietniu, w okresie największych restrykcji wprowadzonych w kraju na skutek ogłoszenia stanu zagrożenia epidemiologicznego. Zdaniem władz miasta uniemożliwiło to aktywny udział mieszkańców w wyłożeniu. Aby zapewnić mieszkańcom udział w wyłożeniu uchwały krajobrazowej, Burmistrz Miasta Ustka, zapowiedział powtórne wyłożenie uchwały oraz zorganizowanie dyskusji publicznej w terminie najbardziej ku temu sprzyjającym.

Ponowne wyłożenie projektu uchwały krajobrazowej będzie miało miejsce we wrześniu – od 1 do 23 dnia miesiąca. Treść projektu uchwały nie uległa zmianom w stosunku do wiosennej prezentacji. Z projektem zapoznać będzie się można w Biuletynie Informacji Publicznej oraz w siedzibie Urzędu Miasta. Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie uchwały zasadami zostanie przeprowadzona 16 września o godz. 17:00, z wykorzystaniem aplikacji ZOOM. Chętni powinni zgłosić chęć udziału maksymalnie do 14 września wysyłając e-mail pod adres [email protected]  Uwagi zbierane będą do 8 października.

Uchwały krajobrazowe regulują kwestię reklam, szyldów i tablic, a także małej architektury i ogrodzeń. Mogą być tworzone na podstawie ustawy, przyjętej w 2015 roku.