Warsztaty z miasta, Warszawa, 06.10-01.12.15
Warsztaty dają podstawową wiedzę na temat funkcjonowania miasta. Pomagają zrozumieć w jaki sposób można lepiej i skuteczniej wpływać na zmianę swojego otoczenia. Podczas cyklu dwugodzinnych spotkań zostaną zaprezentowane kolejne obszary, które wymagają naszej – obywatelskiej interwencji.
6 października – KOMUNALNE CZYLI NICZYJE – LOKALE SOCJALNE I UŻYTKOWE W MIEŚCIE (MACIEJ FOLTA*, PIOTR STEFAŃSKI*)
Czy mieszkanie musi być na własność? Czym jest lokal socjalny? Czy możliwe są komunalne apartamentowce? Czym jest lokal użytkowy i kto nim zarządza? Na spotkaniu zostaną omówione najważniejsze fakty dotyczące mieszkalnictwa i lokali użytkowych w mieście. Porozmawiamy także o polityce mieszkaniowej i lokalowej.
20 października – ZWIERZĘTA W LUDZKIEJ DŻUNGLI (DOROTA SUMIŃSKA*)
Dokarmiamy koty w piwnicach, dbamy o los najbliższych zwierząt, ale także zastanawiamy się jak nie być gatunkiem eksterminującym wszystkie inne stworzenia w mieście.
3 listopada – CZYTAMY PLANY ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO (DANIEL BALIŃSKI*)
Jak wpływać na plany zagospodarowania przestrzennego na przykładzie Żoliborza Południowego? Skąd wynika porządek i bałagan w mieście?
17 listopada – BUDŻET DZIELNICY
Co składa się na budżet dzielnicy na przykładzie Śródmieścia.
1 grudnia – WYNAJMIJ SOBIE MIASTO (WIKTOR JĘDRZEJEWSKI*)
Jak wynająć sobie najem ulicy, chodnika, ogródka, pustostanów, miejsc parkingowych, jak skutecznie squatować
///
* Daniel Baliński – członek zarządu Stowarzyszenia mieszkańców Nowy Żoliborz
* Maciek Folta – prawnik, doktorant w Szkole Nauk Społecznych PAN, członek zespołu DNA Miasta Fundacji Res Publica i członek projektu Obserwatorium obywatelskie badającym polską politykę mieszkaniową.
* Wiktor Jędrzejewski – współtwórca lokalu Państwomiasto, działacz społeczny i polityczny, twórca projektu Miejskie Pszczoły.
* Piotr Stefański – Forum Rozwoju Warszawy, inżynier gospodarki przestrzennej, członek projektu Obserwatorium obywatelskie.
* Dorota Sumińska – lekarka weterynarii, autorka książek nie tylko o zwierzętach, ale też podróżniczych, powieści, bajek dla dzieci. Pisuję również do gazet, autorka programów radiowych i telewizyjnych m. in. “Wierzę w zwierzę”.
Organizatorem „warsztatów z miasta” jest Projekt: Polska. Spotkania odbywają się co dwa tygodnie w Państwomiasto ul. Andersa 29 o godzinie 19.00 na warszawskim Muranowie. Projekt objęty jest patronatem medialnym jest Polskiego Radia RDC.
Wszystkie spotkania znajdują się w naszym kalendarzu:
KOMUNALNE CZYLI NICZYJE – LOKALE SOCJALNE I UŻYTKOWE W MIEŚCIE
ZWIERZĘTA W LUDZKIEJ DŻUNGLI
CZYTAMY PLANY ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO
BUDŻET DZIELNICY
WYNAJMIJ SOBIE MIASTO.
źródło: Państwomiasto